Triumf Islámského státu. Vojáci odhazují zbraně a prchají

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2015 15:00
Důležité město Ramádí islamisté vyrvali irácké armádě z rukou. Obávaná organizace má k totální porážce velmi daleko.
Iráčtí vojáci se brání útoku islamistů v Ramádí. Marně.
Iráčtí vojáci se brání útoku islamistů v Ramádí. Marně. | Foto: Reuters

Bagdád/Praha – Irácká armáda v této době, v květnu, měla podle plánu vlády dobývat druhé největší město země Mosul. A přivádět Islámský stát na hranu úplné porážky.

Irácký premiér Hajdár Abábí vyhlašoval, že ofenziva začne v květnu a že je optimistický.

Namísto toho ale armáda v neděli ztratila dvousettisícové Ramádí. Největší město provincie Anbar, vzdálené zhruba 110 kilometrů západně od Bagdádu. Přestože premiér vyzýval vojáky, ať neustupují a drží pozice, opakovala se situace z loňského června z Mosulu.

Vojáci v panice prchali na východ a sever v obrněných vozidlech a amerických humvee. Mnozí vyskákali i z nich a zachraňovali se prostým útěkem po svých a jen s tím, co měli na sobě.

Ramádí padlo.
Ramádí padlo. | Foto: Reuters

Iráčtí důstojníci z místa potvrzují, že město padlo a skupina několika stovek vojáků zůstala obklíčená na základně. Ostatní uprchli, někteří se dokonce ocitli v pusté pouštní oblasti západně od města ve směru do Jordánska.

Kromě vojáků uprchla i policie. Islámskému státu (IS) se tak dostala do rukou další velká várka amerických zbraní. Například desítky vozů Humvee a mnoho dělostřelecké munice.

Závěr lze učinit jeden: Fanatický, obávaný Islámský stát má k porážce, nemluvě už o zničení, stále daleko. I přes americké nálety a částečné vojenské úspěchy iráckých a kurdských jednotek.

Podle svědků je silnice ve směru na Bagdád nyní nehlídaná a otevřená pro bojovníky Islámského státu, ačkoliv je nepravděpodobné, že by se IS pokusil o útok na metropoli.

Provincie Anbar byla místem mnoha tvrdých bojů mezi americkou armádou a sunnitskými vzbouřenci v letech 2004 a 2005 po svržení Saddáma Husajna. Místní obyvatelé nepřijali změnu poměrů a kladli nové vládě i americkým silám odpor. Zejména ve Fallúdži a právě v Ramádí.

Deník Washington Post cituje jednoho z iráckých vojáků, který tvrdí, že v Ramádí za sebou armáda zanechala velké zásoby zbraní, dodaných Spojenými státy a Ruskem. "Islámský stát dostává do rukou stále více zbraní a boj bude v budoucnosti ještě těžší," říká Iráčan.

Pád Ramádí se odehrál jen několik hodin poté, co naopak výraznou ztrátu utrpěli islamisté. Po několika měsících vzdušných úderů Američané v Sýrii poprvé sestoupili na zem. Speciální komando zastřelilo u města Dajr az-Zaúr vlivného člena vedení IS Abú Sajjáfa. Ten byl čímsi jako ministrem financí a ministrem ropného průmyslu zároveň.

Podle informací, které postupně vycházejí najevo, Američané zajali Sajjáfovu manželku a osvobodili osmnáctiletou dívku z náboženské komunity jezídů, která sloužila páru jako otrokyně.

Sajjáf měl na starosti prodej ropy z polí, která organizace na východě Sýrie a západě Iráku ovládá.

Operaci, při které zahynulo dalších zhruba třicet příslušníků Islámského státu, údajně předcházela dlouhodobá výzvědná činnost. S pomocí bezpilotních letadel, sledování elektronické pošty a také zpravodajských údajů přímo z nitra Islámského státu.

Ramádí se nachází 110 kilometrů západně od Bagdádu.
Ramádí se nachází 110 kilometrů západně od Bagdádu. | Foto: Aktuálně.cz

Analytik z amerických tajných služeb řekl deníku Wall Street Journal, že pro sběr důležitých informací o pohybu klíčových osob IS a o způsobu, jakým je organizace řízena, už je k dispozici více zpráv a stále se to zlepšuje.

Výpad na Abú Sajjáfa připomínal smrt Usámy bin Ládina při podobné akci v Pákistánu před čtyřmi lety. Sajjáfa prý měl být dopaden živý, ale klad odpor, takže zemřel. Vojáci odnesli z domu počítače a mnoho dokumentů.

V Mosulu už podle svědků bojovníci Islámského státu přijali některá opatření, kterými se snaží jeho osudu vyhnout. Mění si poznávací značky na automobilech, střídají adresy bydliště, snaží se pohybovat se pouze v hustě osídlených oblastech.

Podle nepotvrzených informací minulý týden při americkém náletu zemřel muž číslo dvě Islámského stát Abú Alá Afrí, zatímco vůdce Abú Bakr Bagdádí byl už dříve zraněn.

Dobytí Ramádí
Dobytí Ramádí | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy