Mír na kapačkách, Izraelci obnovili výstavbu osad

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 9. 2010 15:16
Palestinci se k budoucnosti mírových rozhovorů vyjádří až začátkem příštího týdne
Takto to v Bílém domě 2. září začalo. Skončí mírový proces hned na začátku?
Takto to v Bílém domě 2. září začalo. Skončí mírový proces hned na začátku? | Foto: Reuters

Jeruzalém - Necelý měsíc starý mírový proces mezi Palestinci a Izraelci je na kapačkách.

Izraelská vláda se rozhodla neprodloužit moratorium na výstavbu v židovských osadách na Západním břehu. Učinila tak to, co avizovala, od čeho ji však silně odrazovali Američané a kvůli čemu Palestinci chtěli sotva započaté mírové rozhovory opustit.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu vydal prohlášení, v němž naléhá na palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, aby v jednání pokračoval, a to v naději, že se do roka podaří dosáhnout mírové dohody.

Abbás naznačil, že navzdory výhrůžkám Palestinci jednání zatím neopustí. Podle analytiků ani nemají jinou možnost: pokračování rozhovorů s izraelskou stranou je pro ně jedinou šancí, jak dosáhnout aspoň části svých cílů.

Týden na záchranu

Palestinský prezident avizoval, že o dalším postupu se nejdřív hodlá poradit s představiteli arabských států příští pondělí 4. října. Američané tak mají zhruba týden na to, aby vyjednali takové uspořádání, které Palestincům umožní neztratit tvář a v jednání pokračovat.

Do mírového procesu se hodlá vložit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Po pondělní schůzce s Mahmúdem Abbásem oznámil, že během října uspořádá v Paříži summit za účasti obou znepřátelených stran i egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Americká ministryně zahraničí vyvinula ještě v neděli poslední úsilí, aby Izraelce přesvědčila, že moratorium je třeba aspoň na přechodnou dobu prodloužit. Dvakrát kvůli tomu telefonovala Netanyahuovi, ten by však v případě vyhovění riskoval rozpad své pravicové vládní koalice.

Maximální kompromis, na nějž je ochoten přistoupit, je omezený rozsah výstavby. Stavební práce se skutečně už v pondělí opět rozběhly, jsou však zatím spíše symbolické. Poptávka po nových bytech je ostatně vzhledem k nejistotě malá.

Jednání jako prevence

V osadách na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě žije v současnosti přes 430 tisíc židů. Území obsazená Izraelem od války v roce 1967 jsou zároveň domovem pro 2,5 milionu Palestinců.

Jejich osud je jednou z nejdůležitějších otázek, které je třeba v rámci izraelsko-palestinských rozhovorů vyřešit. Předpokládá se, že největší osady zůstanou Izraeli, který nabídne Palestincům kompenzaci v podobě jiných území.

Dalšími spornými body jsou hranice, status Jeruzaléma a právo palestinských uprchlíků na návrat.

Americký prezident Barack Obama se rozhodl obnovit přímá mírová jednání 2. září, kdy se v Bílém domě sešel s Mahmúdem Abbásem i Benjaminem Netanyahuem. Hlavním důvodem byla zřejmě úvaha, že bude lepší, když okamžik vypršení izraelského moratoria na výstavbu v osadách spadne do období přímých rozhovorů obou stran.

Obama stanovil pro jednání roční limit, do nějž by měly být všechny sporné body vyřešeny.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

před 40 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Velké dopravní komplikace způsobuje od pondělního rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem, kde se v sobotu kvůli vysoké teplotě zvlnila vozovka. Před objízdnou trasou vedoucí po nedaleké silnici se tvoří několikakilometrové kolony. Doprava kolabuje také v Přerově, přes který se v pondělí zřejmě hodně řidičů kvůli uzavřené dálnici rozhodlo jet, aby se vyhnuli kolonám u Přáslavic a Velkého Újezdu. Oprava poškozené vozovky D35 začala dnes, úsek mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem by měl být zprovozněn ve čtvrtek.

Nejhorší je dopravní situace u Velkého Újezdu, kde se před odbočkou na objízdnou trasu podle informací Ředitelství silnic a dálnic vytvořila ve směru od Ostravy zhruba tříkilometrová kolona. Řidiči musí počítat se zhruba čtyřicetiminutovým zdržením. Ve směru od Olomouce je u Přáslavic také přibližně tříkilometrová kolona, auta pomalu popojíždějí směrem k objížďce.

Oprava dálnice D35 výrazně zkomplikovala dopravní situaci také na sousedním Přerovsku. Automobily ráno zahltily Přerov, kde se tvoří dlouhé kolony vozidel. Místní jsou na dopravní komplikace kvůli chybějící dálnici D1 zvyklí, dnešní dopravní situace se ale podle komentářů na sociálních sítích zcela vymyká obvyklému stavu.

Na zastávkách MHD v Přerově od rána postávají hloučky lidí, jelikož autobusové spoje mají podle hlášení dispečera kvůli kolonám v ulicích města až 60 minut zpoždění. V dlouhých kolonách stáli lidé také na hlavním silničním tahu ve směru z Olomouce do Přerova, a to již od Krčmaně. "Zoufalí řidiči se snažili hledat objízdné trasy přes okolní obce, aby se dostali ze sevření pomalu jedoucí kolony," řekla řidička, která ráno cestovala z Přerova do Olomouce.

Vozovka na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem ve směru na Ostravu praskla v sobotu odpoledne, příčinou zřejmě byly vysoké teploty.

Další zprávy