Minuta po minutě: Superbouře napáchala obří škody

Zahraničí Zahraničí
31. 10. 2012 0:10
Spojené státy pustoší bouře Sandy. Přírodní katastrofu jsme sledovali online
Budova pobřežní hlídky v přístavu Milwaukee ve Wisconsinu
Budova pobřežní hlídky v přístavu Milwaukee ve Wisconsinu | Foto: Reuters

* Živel si do půlnoci vyžádal 48 mrtvých * Přes 7,5 milionů lidí je bez elektřiny * Nejmírnější odhady hovoří o škodách za 20 miliard dolarů

New York - Bouře Sandy uvrhla východní pobřeží Spojených států do chaosu. V New Yorku je pod vodou Dolní Manhattan, tamní metro hlásí největší škody ve své více než stoleté historii.

Teď Sandy postupuje do vnitrozemí směrem na severozápad, v průběhu noci se ale stočí na sever do Kanady.

Více než sedm milionů lidí se ocitlo bez elektrického proudu. Podle agentury AP přišlo v USA a Kanadě o život nejméně 48 lidí.

Už teď se mluví o škodách přesahujících 20 miliard dolarů. Poprvé od teroristických útoků v roce 2001 je zavřená newyorská burza, život v postižených oblastech se zastavil.

Preferencemi kandidátů prezidentského úřadu ale zatím Sandy nijak nezahýbal, Obama i Romney mají shodně podporu 46-47 procent voličů.

Zdevastovaný New York a východní pobřeží ve fotografiích:

Meteorologové o Sandy už dopředu hovořili jako o "bouři století" či Frankenstormu (Frankensteinově bouři), jelikož se očekávalo, že půjde o mimořádně silný hurikán, možná jeden z nejhorších v historii USA.

"Naposledy, kdy jsme něco takového viděli, bylo nikdy. Nevím, jak říci jasněji, že je to největší hrozba pro lidské životy, jakou si v našem státě pamatujeme," řekl guvernér státu Connecticut Dan Malloy.

Zpravodajství z pondělí a úterní noci si můžete přečíst ZDE:

Aktuálně.cz sleduje průběh přírodní katastrofy v online reportáži:


Událost

Důležité

Zajímavost

Středa, 00:06 - Úterní on-line zpravodajství o řádění bouře Sandy končí. Poslední zpráva dne: podle agentury AP si Sandy vyžádal životy 48 lidí, více než třetina z toho připadá na město New York, což potvrdil i tamní starosta Michael Bloomberg.

Nejlidnatější metropole USA se pomalu probouzí k životu, zůstane ale ještě několik dní bez podzemní dráhy, která je zatopená. Prezident Obama při návštěvě washingtonské centrály Červeného kříže Američany varoval, že bouře ještě neskončila a nese s sebou i nadále značná rizika.

Úterý

23:31 - Ve středu se otevřou na řadě míst úřady a školy a východ USA začne podrobněji počítat napáchané škody. Rozsáhlé části pobřeží států New Jersey a New York jsou ale stále pod vodou. Volební týmy Baracka Obamy a Mitta Romneyho v prezidentské kampani zatím pokračovat nebudou, jsou si velmi dobře vědomy toho, že by to oběma kandidátům mohlo uškodit. Dosavadní průběh bouře mohl lehce nahrát do karet Obamovi, protože nejsou hlášeny žádné případy toho, že by centrální administrativa něco zanedbala. Romney se na druhou stranu nemohl příliš snažit během záchranných prací o zviditelnění sebe sama, protože by to bylo vnímáno negativně.

22:55 - Sandy se blíží k pensylvánskému Pittsburgu, rychlost větru ale dosahuje už jen okolo 70 kilometrů za hodinu. Do New Yorku míří specialisté na čerpání vody a bahna ze zaplavených podzemních prostor, je však jisté, že podzemka nebude jezdit ještě několik dní. CNN zvýšila hlášený počet obětí na životech na 38.

22:23 - V částech Západní Virginie a na západě Marylandu Sandy přinesl husté sněžení, které blokuje dopravu. Newyorská radnice naproti tomu oznámila, že v některých částech metropole bude v místech, kde byla předtím zrušena, znovu obnovena autobusová doprava. První dopady bouře začíná pociťovat kanadské Toronto, kde už jsou desetitisíce lidí bez elektrického proudu a na město dopadá vytrvalý déšť bičovaný prudkým větrem.

Silničáři upravují cestu poblíž marylandského Grantsville
Silničáři upravují cestu poblíž marylandského Grantsville | Foto: Reuters

21:50 - Sandy zanechá odhadem za sebou škody na majetku v hodnotě kolem 20 miliard dolarů (386 miliard Kč) a na zmařených obchodech ve výši deseti až 30 miliard dolarů (193 až 579 miliard Kč). Podle agentury AP to uvedl americký prognostický ústav IHS Global Insight.

21:33 - Bouře Sandy zatím preferencemi amerických voličů nijak nezahýbala. Poslední průzkumy potvrzují, že hlasování bude mimořádně těsné. Podle ankety Ipsos pro agenturu Reuters by nyní demokratického prezidenta Baracka Obamu volilo 47 procent pravděpodobných voličů a jeho republikánského rivala Mitta Romneyho 46 procent.

21:14 - Nepřízeň počasí sužuje také jižní Ameriku. V nejlidnatější argentinské provincii Buenos Aires si lijáky a vichry o rychlosti přes 110 kilometrů v hodině vyžádaly nejméně dva mrtvé, desítku zraněných a evakuaci tisíců obyvatel

21:05 - Počet lidí, kteří se musejí obejít bez elektrické proudu neustále roste. Podle CNN už jich je na 7,9 milionu.

20:20 - Během návštěvy centrály amerického Červeného kříže ve Washingtonu prezident Barack Obama vyzval federální instituce, aby se vyvarovaly zbytečné byrokracie a poskytly veškerou pomoc co nejrychleji. Ve středu by se měl šéf Bílého domu, který kvůli přírodní katastrofě přerušil předvolební kampaň,vypravit do těžce zasaženého státu New Jersey.

19:57 - Bouře Sandy si už na americkém kontinentu vyžádala 32 obětí, bilance ale velmi pravděpodobně stále není definitivní. 

19:38 - Dolní část Manhattanu zůstává bez proudu. V rozsáhlých oblastech navíc nefungují ani mobilní telefony. Lidé si doma svítí svíčkami a doufají, že jim vydrží zásoby jídla a vody. Ulice jsou plné popadaných stromů, listí a smetí, které do nich navál přírodní živel. Město se zatím z řádění bouře vzpamatovává jen pomalu, hlásí z New Yorku zpravodaj ČTK Zdeněk Fučík.

Jiný pohled: Přečtěte si fotoblog z New Yorku 


19:10 - Počet lidí, kteří se musejí obejít bez elektrické proudu neustále roste. Podle CNN už jich je na 7,5 milionu.

19:01 - Na území Tennessee, Západní Virginie, Marylandu, Virginie a Severní Karolíny panují podmínky Blizardu, tedy silného větru doprovázeného hustým sněžením. Prostřednictvím Twitteru o tom informoval deník The New York Times.

18:45 - "Systém hromadné dopravy New Jersey utrpěl bezprecedentní devastaci a jeho provoz nebude obnoven, dokud se ho nepodaří zcela opravit a zabezpečit," napsal na Twitteru guvernér Chris Christie.

Foto: Reuters

18:16 - Obchodování na newyorské burze, která byla kvůli bouři uzavřena poprvé od teroristických útoků z 11. září 2001, bude ve středu znovu obnoveno. Informovala o tom televize CNN.

18:04 - Sandy teď postupuje na severozápad Pensylvánií, v průběhu noci se má ale podle Národního střediska pro hurikány stočit na sever a vrátit se nad území státu New York, a pak zamířit do Kanady.

17:55 - "Obrázky jako z katastrofického filmu." Tak titulují americká média fotky z newyorského Queensu. Oheň tam zničil nejméně 80 domů. Z celých ulic zbyly jen trosky. Zkázu způsobila exploze elektrického vedení.

17:50 - Superbouře Sandy napáchala "škody historických rozměrů", shodují se starosta New Yorku Michael Bloomberg a guvernér New Jersey Chris Christie. Pokud se potvrdí škody ve výši 20 miliard dolarů, šlo by o jednu z nejdražších přírodních katastrof v dějinách Spojených států. 

17:36 - CNN uvádí, že ve Spojených státech je už 26 potvrzených obětí, v Kanadě jedna.

17:23 - Prezident Barack Obama nebude v předvolební kampani pokračovat nejméně do čtvrtka. "Zůstane ve Washingtonu, aby mohl monitorovat situaci kolem hurikánu Sandy," oznámilo tiskové středisko Bílého domu s tím, že zrušil mítinky v Ohiu. U voličů za něj mezitím lobbují manželka Michelle, viceprezident Joe Biden či exprezident Bill Clinton.

17:12 - Podle starosty New Yorku Michaela Bloomberga zahynulo v metropoli v uplynulých dvaceti hodinách během řádění Sandy deset osob. Prezident Barack Obama oznámil, že stát New York čelí "katastrofě obřích rozměrů". A guvernér státu New Jersey Chris Christie zdůraznil, že Sandy postihl 2,4 milionu domácností, jednou tolik než loňský hurikán Irene.

Poničená železniční stanice Staten Island v New Yorku.
Poničená železniční stanice Staten Island v New Yorku. | Foto: Reuters

16:28 - Newyorské školy zůstanou zavřené ještě nejméně ve středu. Do normálu se naopak pomalu vrací silniční doprava. Úřady otevřely mosty přes East River. Naopak ve Washingtonu děti do školy už ve středu půjdou.

16:19 - Sandy zasáhla i Evropu, na zemi zůstaly desítky letadel, které měly odletěl do Ameriky. Na Letišti Václava Havla čeká už od pondělka spoj do New Yorku. Článek o výpadcích v letecké dopravě si můžete přečíst ZDE.

16:17 - Bouře Sandy byla možná tím nejhorším živlem, jaký kdy New York zažil, prohlásil starosta Michael Bloomberg. Dodal, že úřady dosud ví o 10 mrtvých, ale jejich počet pravděpodobně v nadcházejících dnech vzroste. Problematická podle něj bude obnova systému veřejné dopravy. "Zabere to nějaký čas, buďte trpěliví," vzkázal Newyorčanům. Bez proudu stále zůstává tři čtvrtě milionu lidí ve více než 26 tisících bytech. "Výpadky potrvají ještě několik dní."

16:08 - Nová čísla: Bouře zatím zabila 17 lidí, z toho deset v New Yorku a po třech v New Jersey a Pensylvánii. Tři z obětí jsou děti, nejmladšímu bylo osm let.

15:50 - Osazenstvo Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) sledovalo superbouři Sandy z vesmíru. Astronautka Sunita Williamsová, jejíž rodina žije v Nové Anglii, uvedla, že řádění živlu bylo viditelné i ze vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů.

15:32 - Ačkoliv pobřeží New Jersey čelí "totální zkáze", podle guvernéra Chrise Christieho se dosud neobjevily případy rabování či další kriminality, která obvykle doprovází podobné živelné katastrofy.

Odklízení následků bouře Sandy v ulicích oblasti Lower Est Side v New Yorku.
Odklízení následků bouře Sandy v ulicích oblasti Lower Est Side v New Yorku. | Foto: Reuters

15:08 - Sandy momentálně putuje Pensylvánií a je zhruba 145 kilometrů západně od Filadelfie, informovalo Národní středisko pro hurikány (NHC). Rychlost větru dosahuje kolem 105 km/h a stále hrozí nebezpečí povodní.

14:49 - Francie jako první evropská země oficiálně nabídla americké vládě pomoc. Američané "prožívají zvláště těžké hodiny", řekl ministr zahraničí  Laurent Fabius.

14:13 - Joseph Lhota, šéf newyorských dopravních podniků MTA, je šokován rozsahem škod, které Sandy napáchal. Prý předčil i ty nejhorší krizové scénáře, opakuje ve všech rozhovorech, které poskytuje médiím.

14:10 - Guvernér Chris Christie mluví o "totální zkáze pobřeží New Jersey se škodami, které zatím nelze vyčíslit". Až vichry poleví, chystá se prohlédnout si zdevastovaná území z vrtulníku.

14:09 - Tři mrtví, 2,4 milionu domácností bez elektřiny a na 200 uzavřených silnic. Taková je dosavadní bilance řádění bouře Sandy v New Jersey. Záchranné týmy stále prohledávají domy v zaplaveném Atlantic City a hledají ty, které živel uvěznil, oznámil guvernér Chris Christie.

14:00 - Červený kříž na Twitteru oznámil, že v noci z pondělí na úterý využilo jeho 258 nouzových příbytků skoro 11 000 lidí ze 16 amerických států.

Záběr ze stanice podzemky v New Jersey
Záběr ze stanice podzemky v New Jersey | Foto: Reuters

13:53 - Serverové sály společnosti Datagram Inc. zaplavila voda. A mimo provoz se tak ocitlo hned několik oblíbených webů. Mimo provoz jsou kromě již dříve zmíněného The Huffington Post i servery Gizmodo či BuzzFeed. S problémy se podle agentury Reuters potýkaly i komunikační linky společností Verizon a AT&T.

13:42 - Newyorské metro možná bude mimo provoz déle, než se předpokládalo. Škody, které napáchal hurikán Sandy, totiž budou podle všeho nejhorší v 108leté historii slavné podzemky, napsal server New York Post. Během noci voda zaplavila sedm tunelů pod East River. "Náš podzemní systém si příliš nerozumí se slanou vodou," poznamenal ředitel dopravního podniku Joseph Lhota. Veřejnou dopravu tak do značné míry suplují taxislužby, které mají napilno.

13:04 - Řádění bouře Sandy ovlivnilo i zábavní průmysl. Herní gigant Ubisoft zrušil na půlnoc plánované uvedení pokračovaní hitu o zabijákovi "Assassin's Creed III".

Newyorská radnice dočasně zrušila i povolení několika filmovým štábům. Zastavilo se tak natáčení Zimní pohádky Akivy Goldsmana či nového snímku Darrena Aronofskyho Noah. Rovněž televizní stanice na poslední chvíli měnily program. Neodvysílaly se například populární show Jimmyho Kimmela či The Colbert Report. Odsunuto bylo i vysílání premiérových epizod několika seriálů.

12:45 - Boj newyorských hasičů s požárem několika desítek domů ve čtvrti Queens je prozatím marný. "Kvůli vichru přeskakuje z domu na dům. Problémem je i špatná dostupnost vodních zdrojů," řekl listu The New York Times mluvčí hasičů Danny Glover.

Požár ve čtvrti Queens v New Yorku zachvátil asi 50 domů. S ohnivým živlem bojuje na 200 hasičů.
Požár ve čtvrti Queens v New Yorku zachvátil asi 50 domů. S ohnivým živlem bojuje na 200 hasičů. | Foto: ČTK

12:33 - Elektrárenské firmy zveřejnily novou statistiku: Počet lidí, kteří jsou kvůli Sandy na východním pobřeží USA bez elektřiny, přesáhl 7 milionů. Společnost Con Edison hlásí, že už teď utrpěla největší škody ve své historii.

12:30 - Kvůli výpadkům elektřiny kolabuje i populární server Huffington Post. "Pracujeme na nápravě," hlásí novináři na Twitteru.

12:20 - Superbouře Sandy na cestě do vnitrozemí slábne. Vítr už vane "jen" rychlostí 105 km/h, uvedlo Národní centrum pro hurikány (NHC) v Miami. Oko bouře se v 10 hodin středoevropského času nacházelo 145 kilometrů západně od města Philadelphia v Pensylvánii.

12:16 - Napětí v New Yorku pozvolna polevuje. "Celou noc hodně foukalo a silně pršelo, ale myslím, že to nejhorší už máme za sebou," napsala BBC Latrice Davisová z newyorského Brooklynu. "Zatím jsem nebyla venku, ale i kdybych chtěla, daleko se nedostanu. Všechno je zavřeno," dodala.

12:12 - Kvůli počasí výrazně omezilo provoz i mezinárodní letiště v kanadském Torontu. Zrušena byla zhruba čtvrtina letů, informoval server The Toronto Sun.

11:58 - Úřady stále nemají jasno, zda za zaplavení městeček Moonachie, Little Ferry a Carlstadt skutečně může protržená hráz. "Něco se stalo, protože během půl hodiny bylo v ulicích půl druhého metru vody, ale nejsme si jistí, že to způsobila hráz. Něco se pokazilo, ale nevíme co," řekla CNN Jeanne Barattová, šéfka krizového štábu v Bergen County.

11:55 - Američany na Twitteru pobouřila reklamní akce společnosti American Apparel. Firma zve zákazníky na "Hurricane Sandy Sale". Ve státech zasažených superbouří Sandy nabízí od pondělka třídenní slevy o 20 procent. Pod heslem "Pokud se budete během bouře nudit".

11:42 - Špatná zpráva pro příznivce americké hudby - voda a vichr vážně poškodily muzeum Rock and Roll Hall of Fame v Clevelandu v Ohiu.

11:36 - Nové detaily k protržení přehrady: Zaplavenými městy jsou Moonachie, Little Ferry a Carlstadt. Pod vodou je 75 procent Little Ferry, cituje CNN tamního šéfa policie Ralpha Verdiho. "Naše město má vážné problémy," řekl. Záchranáři evakuují stovky lidí, upozornila agentura AP.

11:26 - Obyvatelům New Yorku přišla alespoň jedna dobrá zpráva. "Pokud vám teče voda, můžete ji bez obav pít," tweetla kancelář starosty Michaela Bloomberga.

11:17 - Bezmála třetinu lidí, které postihly výpadky dodávek proudu, tvoří Newyorčané. "Bez elektřiny jich je 1 943 572," oznámil na Twitteru guvernér Andrew Cuomo.

10:56 - V Moonachie ve státě New Jersey se protrhla přehrada. Obyvatelé museli být podle policie evakuováni. Své domovy museli opustit i lidé z dalších dvou měst.

10:45 - Mezi oběťmi je i kapitán repliky lodě Bounty, která byla před 50 lety postavena pro natáčení slavného filmu s Marlonem Brandem.

10:06 - Požáry, které se rozšířily v Breezy Point v newyorské čtvrti Queens, zničily už 50 domů. Zasahuje tam 200 hasičů.

Potemnělý bulvár ve čtvrti Chelsea v New Yorku.
Potemnělý bulvár ve čtvrti Chelsea v New Yorku. | Foto: Reuters

9:45 - Světové agentury hlásí: Do úterního brzkého rána zabilo řádění Sandy v USA a Kanadě 16 lidí. Oběti jsou z New Jersey, New Yorku, Marylandu, Severní Karolíny, Západní Virginie, Pensylvánie a Connecticutu.

9:30 - V newyorském Queensu hoří blok patnácti domů. Hasičům se nedaří požár zastavit.

9:00 - Bouře na východním pobřeží ochromila dodávky energie a vyřadila z provozu velkou část rafinerií a rozvodné sítě. Petrochemické firmy se chystají sčítat škody způsobené živlem a doufají, že se budou moci brzy vrátit do plného provozu. Tři ze šesti klíčových rafinerií v oblasti, včetně dvou největších, přerušily provoz, dvě další ho výrazně omezily.

Mimo provoz byly také hlavní přístavy, které zásobují oblast přibližně milionem barelů paliv denně. Nefungovala ani severní větev rozvodné sítě Colonial Pipeline, která pokrývá 15 procent spotřeby benzinu, nafty a ostatních paliv na východním pobřeží.

Situaci sledujeme online od pondělního odpoledne. Předchozí vývoj najdete ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy