Nepil a byl jiný než předchůdci. Gorbačov chtěl proměnit komunismus, teď slaví 90 let

Nepil a byl jiný než předchůdci. Gorbačov chtěl proměnit komunismus, teď slaví 90 let
Později se věnoval hlavně zemědělství a zemědělským strojům, což obnášelo kontrolovat sklizeň a zajišťovat traktory, valníky a kombajny. V roce 1970 rodný Stavropolský kraj definitivně opustil a začal pracovat v aparátu Ústředního výboru KSSS v Moskvě.
Gorbačov vedl Sovětských svaz mezi lety 1985 a 1991. Období charakterizovala dvě ruská slova: perestrojka (přestavba) a glasnosť, což v tehdejším žargonu znamenalo snahu o větší transparentnost režimu a uvolnění tvrdé cenzury. Tehdy Sovětský svaz zápasil s těžkou ekonomickou krizí. Regály obchodů zely prázdnotou a nefungovalo to, čemu se v socialismu říkalo dodavatelsko-odběratelské vztahy.
Michail Gorbačov na vojenské přehlídce v Moskvě v roce 2018. Od té doby se na veřejnosti neukazuje. Stále finančně podporuje list Nězavisimaja Gazeta, jedno z mála ruských nezávislých médií kritických k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Michail Gorbačov pochází z vesnice Privolnoje, která leží nedaleko města Stavropol na jihozápadě Ruska. Jeho otec byl Rus, matka Ukrajinka. Bývalý lídr Sovětského svazu se narodil v roce 1931. Krátce předtím než jih Ruska zasáhl hladomor, způsobený kolektivizační politikou Stalina. Gorbačov uvedl, že hladem a vysílením zemřeli tři jeho strýcové. Na snímku je malý Michail s prarodiči z matčiny strany. Oba dědové byli ve 30.letech zatčeni a vězněni v době stalinského teroru.
Foto: Profimedia.cz
Michail Gorbačov je za hranicemi Ruska populárnější než doma. Zatímco ve světě je považován za muže, který přispěl - byť nezamýšleně - k demontáži komunismu a sovětského bloku ve východní Evropě, Rusové v něm vidí spíš symbol ekonomických problémů a chaosu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. V úterý bývalý lídr SSSR slaví 90. narozeniny.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy