Nepil a byl jiný než předchůdci. Gorbačov chtěl proměnit komunismus, teď slaví 90 let

Nepil a byl jiný než předchůdci. Gorbačov chtěl proměnit komunismus, teď slaví 90 let
Později se věnoval hlavně zemědělství a zemědělským strojům, což obnášelo kontrolovat sklizeň a zajišťovat traktory, valníky a kombajny. V roce 1970 rodný Stavropolský kraj definitivně opustil a začal pracovat v aparátu Ústředního výboru KSSS v Moskvě.
Gorbačov vedl Sovětských svaz mezi lety 1985 a 1991. Období charakterizovala dvě ruská slova: perestrojka (přestavba) a glasnosť, což v tehdejším žargonu znamenalo snahu o větší transparentnost režimu a uvolnění tvrdé cenzury. Tehdy Sovětský svaz zápasil s těžkou ekonomickou krizí. Regály obchodů zely prázdnotou a nefungovalo to, čemu se v socialismu říkalo dodavatelsko-odběratelské vztahy.
Michail Gorbačov na vojenské přehlídce v Moskvě v roce 2018. Od té doby se na veřejnosti neukazuje. Stále finančně podporuje list Nězavisimaja Gazeta, jedno z mála ruských nezávislých médií kritických k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Michail Gorbačov pochází z vesnice Privolnoje, která leží nedaleko města Stavropol na jihozápadě Ruska. Jeho otec byl Rus, matka Ukrajinka. Bývalý lídr Sovětského svazu se narodil v roce 1931. Krátce předtím než jih Ruska zasáhl hladomor, způsobený kolektivizační politikou Stalina. Gorbačov uvedl, že hladem a vysílením zemřeli tři jeho strýcové. Na snímku je malý Michail s prarodiči z matčiny strany. Oba dědové byli ve 30.letech zatčeni a vězněni v době stalinského teroru.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Martin Novák Dan Poláček, Martin Novák
2. 3. 2021 5:59
Michail Gorbačov je za hranicemi Ruska populárnější než doma. Zatímco ve světě je považován za muže, který přispěl - byť nezamýšleně - k demontáži komunismu a sovětského bloku ve východní Evropě, Rusové v něm vidí spíš symbol ekonomických problémů a chaosu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. V úterý bývalý lídr SSSR slaví 90. narozeniny.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy