Mezi americkými vojáky v Iráku se šíří prasečí chřipka

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 8. 2009 20:42
Nakaženo už bylo 51 mužů, dalších 71 skončilo v karanténě
Americké vrtulníky v Iráku
Americké vrtulníky v Iráku | Foto: Reuters

Bagdád - Irák dnes oznámil úmrtí prvního svého občana na prasečí chřipku. Obětí je mladá žena , která zemřela v Nadžafu na jihu země. 

Velení amerických jednotek uvedlo, že nemoc už postihla jedenapadesát vojáků USA. U dalších jedenasedmdesáti mužů exstuje podezření na nákazu a proto jsou nyní v karanténě. 

Veškerý americký personál je nyní testován na případnou nákazu virem A(H1N1) ještě před příchodem do Iráku, aby se zabránilo případnému šíření nemoci v této blízkovýchodní zemi. Podle dohody mezi oběma zeměmi mají USA veškeré informace poskytovat irácké vládě.

Spojené státy mají v Iráku stále přes 130 tisíc vojáků, ale většina z nich se má do léta příštího roku stáhnout domů.

Muslimská pouť v Mekce se letos v listopadu bude konat v obavách z epidemie prasečí chřipky.
Muslimská pouť v Mekce se letos v listopadu bude konat v obavách z epidemie prasečí chřipky. | Foto: Reuters

Od dubnového propuknutí v Mexiku si nákaza takzvanou prasečí chřipkou vyžádala podle Světové zdravotnické organizace přes 1150 mrtvých a statisíce nakažených po celém světě.

Irácké úřady registrují 28 případů onemocnění  prasečí chřipkou. Problémem je, že žena, kerá zemřela, navštívila posvátné místo šíitských muslimů v Nadžafu. Hrobku imáma Alího. Tam se denně scházejí desetitisíce lidí.

Prasečí chřipka letos naruší i tradiční muslimskou pouť do Mekky, na kterou se každý rok sjedou tři miliony vyznavačů islámu z  celého světa.

Ministři zdravotnictví muslimských států se dohodli, že na pouť letos nesmějí děti a staří lidé. Írán zakázal účast na pouti všem svým občanům.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy