Izrael záměrnou dezinformací vlákal bojovníky Hamásu do tunelů. Pak je bombardoval

ČTK ČTK
17. 5. 2021 12:22
Matoucí tweet izraelské armády, který minulý týden naznačoval začátek pozemní operace v Pásmu Gazy, byl záměrnou dezinformací, uvedl izraelský list Jerusalem Post.
Izraelská armáda se pochlubila vojenskou operací proti "metru" radikálů z Hamásu. | Video: Twitter/IDF

Cílem prý bylo vlákat ozbrojence z palestinských organizací Hamás a Islámský džihád do systému podzemních tunelů, na které poté izraelské letectvo zahájilo masivní údery. Na základě tweetu o začátku pozemní operace v Gaze informovala některá zahraniční média, včetně listu The Washington Post nebo stanice ABC.

Izrael začal ve čtvrtek shromažďovat pozemní síly u hranice Pásma Gazy. Krátce po půlnoci místního času pak armáda na svém twitterovém účtu napsala: "Letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy." Armádní mluvčí až později upřesnil, že pozemní jednotky do Gazy nevstoupily, ale dělostřelectvo a tanky jen podporují letecké útoky palbou z izraelského území. Premiér Benjamin Netanjahu tehdy řekl, že operace proti Hamásu zdaleka neskončila a v nejbližší době budou následovat další akce.

Mnohá zahraniční média ale původní tweet pochopila jednoznačně. "Izraelské jednotky vstoupily do Pásma Gazy a konflikt s Palestinci se stupňuje, uvádí izraelská armáda," napsal například americký The Washington Post.

Ve skutečnosti bylo ve vzduchu 160 izraelských letadel, která začala s masivním bombardováním tunelů, jimž izraelská armáda přezdívá "metro Hamásu". Radikálové v nich mají uskladněné zbraně a vybavení. Hamás začal tunely budovat po minulém konfliktu s Izraelem v roce 2014.

Podle listu The Jerusalem Post poslaly Hamás a Islámský džihád po oznámení startu pozemní operace do tunelů své bojovníky s protitankovými střelami a minomety, aby se připravili na příchod izraelských vojáků. Dostali se tak do palby izraelských letadel. Kolik jich přišlo o život, není jasné.

List Haarec získal od několika zahraničních novinářů ujištění, že jim mluvčí armády začátek pozemní invaze potvrzoval a že až příliš pozdě následovala omluva za mylnou informaci.

Domácí novináři, zaskočení vývojem, začali obvolávat své armádní zdroje a dozvěděli se, že žádná invaze se nekoná.

Podle Haarec tehdy armáda otevřeně zahraničním novinářům sdělila, že vojáci vyrazili do Gazy, neobstojí prý tak vysvětlení o chybně pochopeném anglickém překladu přesnější hebrejské verze tweetu. Mluvčí armády Jonatan Konrikus se v pátek ráno na briefingu se zahraničními žurnalisty za omyl omluvil, prohlásil, že šlo o nedorozumění a připsal ho válečnému zmatku.

Felicia Schwartzová z Wall Street Journal ale uvádí, že jí Konrikus přímo potvrdil přítomnost pozemních sil v Gaze, informaci změnil až po dvou hodinách. Jiný nejmenovaný americký novinář řekl podle Haarecu, že tento incident vztahy Izraele se zahraničními žurnalisty nevylepší. V bojích od minulého pondělka přišlo o život téměř 200 Palestinců, Izrael má deset mrtvých.

Video: Hamásu padají rakety na vlastní lidi, tvrdí Izrael

Hamás odpálil z Pásma Gazy během týdne na Izrael přes tři tisíce raket. Židovský stát tvrdí, že pět set z nich spadlo ještě na palestinském území. | Video: Twitter/IDF, Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy