Jak se žije v Gaze: Izraelští vojáci se sem báli vkročit, teď pásmo trápí chudoba

Martin Novák Martin Novák
17. 5. 2021 5:55
Řekne-li se Pásmo Gazy, obvykle si člověk představí islamisty z hnutí Hamás, přelidněné čtvrti s betonovými domy, úzkými ulicemi, bombardování a rakety. Nejhustěji osídlená oblast na světě - na ploše 365 kilometrů čtverečních žijí více než dva miliony lidí - je v médiích pevně spojená s válkou, radikalismem i chudobou.
Palestinci v místě izraelského bombardování na severu Gazy.
Palestinci v místě izraelského bombardování na severu Gazy. | Foto: Reuters

Pásmo Gazy se opět do centra pozornosti dostalo v posledních dnech. Cíle v oblasti masivně bombardují Izraelci, kteří tím odpovídají na rozsáhlé raketové útoky islamistických radikálů na židovská města. Současné vyostření dlouhodobého sporu mezi Izraelci a Araby je největší za poslední roky.

Hamás vyhrál palestinské parlamentní volby před 15 lety a poté pásmo ovládl. V krátké občanské válce vypudil konkurenční hnutí Fatah. Ačkoliv se Hamás kromě jiného profiluje jako islámské náboženské hnutí, žádná výrazná změna v tomto směru pro obyvatele pásma nenastala.

Na rozdíl od Palestinců ve východním Jeruzalémě nebo na Západním břehu Jordánu jsou Gazané konzervativní muslimové. Alkohol nebyl v enklávě dostupný už dříve, ženy vždy chodily zahalené a velký vliv měli duchovní kázající v mešitách.

Změnily se však vztahy s Izraelem. Hamás figuruje na izraelském seznamu teroristických organizací. Islamistické hnutí zase odmítá uznat existenci židovského státu a řešení konfliktu v podobě dvou států existujících vedle sebe. Židovského a palestinského. Stále tvrdí, že Palestinci mají nárok na celé území historické Palestiny včetně toho, které v roce 1948 ve válce ztratili.

Málo vody i elektřiny

Izraelská vláda se v roce 2007 rozhodla pro námořní blokádu Pásma Gazy, omezila také silniční spojení. Dříve jezdili Palestinci z enklávy za prací do Izraele, přes hranici putovalo i zboží v nákladních automobilech a kamionech. Dnes je provoz minimální. Podél Gazy je přísně střežené pásmo, na hraničním přechodu Erec stojí izraelští vojáci v betonových úkrytech kvůli obavám ze sebevražedných atentátníků nebo střelců.

Protože na základě dohod s Izraelem blokuje Gazu i sousední Egypt, pásmo je de facto uzavřeným místem a málokdo dostane povolení vycestovat. Gaza je od severu na jih dlouhá jen 46 kilometrů, od pobřeží moře na východní hranici je to šest kilometrů, na jihu deset.

Mapa Pásma Gazy.
Mapa Pásma Gazy. | Foto: Aktuálně.cz

Dva miliony obyvatel se potýkají s nedostatkem elektřiny a vody. V obou komoditách je Gaza závislá na Izraeli. Na mytí musí mnoho lidí používat mořskou vodu, část pitné vody se získává odsolováním. Elektrárna v Gaze je zastaralá, takže proud jde někdy jen několik hodin denně. Ti, kdo si to mohou dovolit, využívají generátory.

Nezaměstnanost je v pásmu vysoká. Různé zdroje udávají odlišná data, ale minimálně padesát procent obyvatel nemá práci. Zemědělci pěstují olivy, datle nebo ovoce, průmysl se omezuje na stavební materiál a textil. Ze zahraničí pomoc vládě Hamásu poskytuje například Katar.

Válečná budoucnost?

Pro izraelské vojáky byla v minulosti služba v Gaze tou nejméně oblíbenou. Pohybovat se v husté zástavbě v extrémně nepřátelském prostředí představovalo noční můru. V roce 2005 izraelská armáda pásmo opustila a s ní i tři tisíce obyvatel v šestnácti židovských osadách.

Mnozí Izraelci si oddychli, že do obávaného pekla už nebudou nasazováni. Pověstný je výrok bývalého premiéra Jicchaka Rabina z osmdesátých let: "Přál bych si se jednoho dne probudit a zjistit, že se Gaza oddělila od pevniny a odplula někam po Středozemním moři."

Právě v Gaze 8. září 1987 vypuklo palestinské povstání, takzvaná první intifáda. Na hraničním přechodu ztratil řidič izraelského kamionu kontrolu nad vozidlem a smetl dvě auta, ve kterých seděli palestinští dělníci z uprchlického tábora Džabalíja v Gaze. Čtyři z nich zemřeli. Když se zpráva v pásmu rozšířila, lidé se vzbouřili. Začala rebelie a televizní obrazovky ve světě dlouho plnil typický obraz: Palestinci házející kameny či zápalné lahve na izraelské vojáky.

Intifádu vystřídala v roce 1993 mírová dohoda mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny. Devadesátá léta přinesla lepší ekonomickou situaci. Stavěly se domy, na pobřeží Středozemního moře rostly hotely a restaurace. Palestinci dokonce postavili mezinárodní letiště. Nepokoje v roce 2000 a začátek druhé palestinské intifády ale způsobily, že nikdy nebylo uvedené do provozu.

V konfliktu, který propukl minulý týden, znovu padají na Gazu bomby a z ní vylétají rakety na Izrael. Armáda židovského státu se snaží ničit i tunely, kterými Hamás pašuje zbraně. Budoucnost pásma se tak v tuto chvílí zdá být opět válečná.

Video: Ještě tady bude horko, říká z Izraele velvyslanec Stropnický

Hosty živého vysílání jsou velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický, lékař Cyril Mucha a starosta Čáslavi Vlastislav Málek. | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy