Jak se žije v Gaze: Izraelští vojáci se sem báli vkročit, teď pásmo trápí chudoba

Martin Novák Martin Novák
17. 5. 2021 5:55
Řekne-li se Pásmo Gazy, obvykle si člověk představí islamisty z hnutí Hamás, přelidněné čtvrti s betonovými domy, úzkými ulicemi, bombardování a rakety. Nejhustěji osídlená oblast na světě - na ploše 365 kilometrů čtverečních žijí více než dva miliony lidí - je v médiích pevně spojená s válkou, radikalismem i chudobou.
Palestinci v místě izraelského bombardování na severu Gazy.
Palestinci v místě izraelského bombardování na severu Gazy. | Foto: Reuters

Pásmo Gazy se opět do centra pozornosti dostalo v posledních dnech. Cíle v oblasti masivně bombardují Izraelci, kteří tím odpovídají na rozsáhlé raketové útoky islamistických radikálů na židovská města. Současné vyostření dlouhodobého sporu mezi Izraelci a Araby je největší za poslední roky.

Hamás vyhrál palestinské parlamentní volby před 15 lety a poté pásmo ovládl. V krátké občanské válce vypudil konkurenční hnutí Fatah. Ačkoliv se Hamás kromě jiného profiluje jako islámské náboženské hnutí, žádná výrazná změna v tomto směru pro obyvatele pásma nenastala.

Na rozdíl od Palestinců ve východním Jeruzalémě nebo na Západním břehu Jordánu jsou Gazané konzervativní muslimové. Alkohol nebyl v enklávě dostupný už dříve, ženy vždy chodily zahalené a velký vliv měli duchovní kázající v mešitách.

Změnily se však vztahy s Izraelem. Hamás figuruje na izraelském seznamu teroristických organizací. Islamistické hnutí zase odmítá uznat existenci židovského státu a řešení konfliktu v podobě dvou států existujících vedle sebe. Židovského a palestinského. Stále tvrdí, že Palestinci mají nárok na celé území historické Palestiny včetně toho, které v roce 1948 ve válce ztratili.

Málo vody i elektřiny

Izraelská vláda se v roce 2007 rozhodla pro námořní blokádu Pásma Gazy, omezila také silniční spojení. Dříve jezdili Palestinci z enklávy za prací do Izraele, přes hranici putovalo i zboží v nákladních automobilech a kamionech. Dnes je provoz minimální. Podél Gazy je přísně střežené pásmo, na hraničním přechodu Erec stojí izraelští vojáci v betonových úkrytech kvůli obavám ze sebevražedných atentátníků nebo střelců.

Protože na základě dohod s Izraelem blokuje Gazu i sousední Egypt, pásmo je de facto uzavřeným místem a málokdo dostane povolení vycestovat. Gaza je od severu na jih dlouhá jen 46 kilometrů, od pobřeží moře na východní hranici je to šest kilometrů, na jihu deset.

Mapa Pásma Gazy.
Mapa Pásma Gazy. | Foto: Aktuálně.cz

Dva miliony obyvatel se potýkají s nedostatkem elektřiny a vody. V obou komoditách je Gaza závislá na Izraeli. Na mytí musí mnoho lidí používat mořskou vodu, část pitné vody se získává odsolováním. Elektrárna v Gaze je zastaralá, takže proud jde někdy jen několik hodin denně. Ti, kdo si to mohou dovolit, využívají generátory.

Nezaměstnanost je v pásmu vysoká. Různé zdroje udávají odlišná data, ale minimálně padesát procent obyvatel nemá práci. Zemědělci pěstují olivy, datle nebo ovoce, průmysl se omezuje na stavební materiál a textil. Ze zahraničí pomoc vládě Hamásu poskytuje například Katar.

Válečná budoucnost?

Pro izraelské vojáky byla v minulosti služba v Gaze tou nejméně oblíbenou. Pohybovat se v husté zástavbě v extrémně nepřátelském prostředí představovalo noční můru. V roce 2005 izraelská armáda pásmo opustila a s ní i tři tisíce obyvatel v šestnácti židovských osadách.

Mnozí Izraelci si oddychli, že do obávaného pekla už nebudou nasazováni. Pověstný je výrok bývalého premiéra Jicchaka Rabina z osmdesátých let: "Přál bych si se jednoho dne probudit a zjistit, že se Gaza oddělila od pevniny a odplula někam po Středozemním moři."

Právě v Gaze 8. září 1987 vypuklo palestinské povstání, takzvaná první intifáda. Na hraničním přechodu ztratil řidič izraelského kamionu kontrolu nad vozidlem a smetl dvě auta, ve kterých seděli palestinští dělníci z uprchlického tábora Džabalíja v Gaze. Čtyři z nich zemřeli. Když se zpráva v pásmu rozšířila, lidé se vzbouřili. Začala rebelie a televizní obrazovky ve světě dlouho plnil typický obraz: Palestinci házející kameny či zápalné lahve na izraelské vojáky.

Intifádu vystřídala v roce 1993 mírová dohoda mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny. Devadesátá léta přinesla lepší ekonomickou situaci. Stavěly se domy, na pobřeží Středozemního moře rostly hotely a restaurace. Palestinci dokonce postavili mezinárodní letiště. Nepokoje v roce 2000 a začátek druhé palestinské intifády ale způsobily, že nikdy nebylo uvedené do provozu.

V konfliktu, který propukl minulý týden, znovu padají na Gazu bomby a z ní vylétají rakety na Izrael. Armáda židovského státu se snaží ničit i tunely, kterými Hamás pašuje zbraně. Budoucnost pásma se tak v tuto chvílí zdá být opět válečná.

Video: Ještě tady bude horko, říká z Izraele velvyslanec Stropnický

Hosty živého vysílání jsou velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický, lékař Cyril Mucha a starosta Čáslavi Vlastislav Málek. | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy