Mauritánie slaví. Zabavila 860 kilo kokainu

rak, Reuters
16. 8. 2007 14:15
Policie zatkla tři pašeráky z ciziny
Kolumbijský kokain, zadržený v Mauritánii, čeká spálení. (ilustrační foto)
Kolumbijský kokain, zadržený v Mauritánii, čeká spálení. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nouakšott - Mauritánské policii se povedl nejúspěšnější zátah proti pašerákům drog v historii. Zhruba 860 kilogramů kokainu se jí nikdy předtím zadržet nepodařilo.

"Pět lidí jsme zatkli: dva jsou Mauritánci, jeden pochází ze Západní Sahary, jeden je Mexičan a jeden Španěl," řekl ředitel protidrogové policejní jednotky Ely Ould Sneiba.

Policisté přišli na stopu poté, co v květnu na severu země nouzově přistálo malé dopravní letadlo s 600 kilogramy kokainu na palubě.

Oblast je jedním z hlavních překladišť světového obchodu s drogami.

Kolumbijský kokain odtud míří hlavně do Evropy. Právě v Evropě jsou totiž ceny vyšší, než v USA.

Zájem dealerů o západní Afriku dokládá případ ze sousedního Senegalu. V červenci tam na jedné z jacht, mířící do oblíbeného přímořského letoviska, policie zadržela 2,5 tuny kokainu. Drogu před pár dny nechala spálit.

Senegalská akce, při které byli zatčeni občané Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru a Francie, je považovana za vůbec největší policejní zátah proti drogám, jaký západní Afrika zažila.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy