Mauritánie slaví. Zabavila 860 kilo kokainu

rak, Reuters
16. 8. 2007 14:15
Policie zatkla tři pašeráky z ciziny
Kolumbijský kokain, zadržený v Mauritánii, čeká spálení. (ilustrační foto)
Kolumbijský kokain, zadržený v Mauritánii, čeká spálení. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nouakšott - Mauritánské policii se povedl nejúspěšnější zátah proti pašerákům drog v historii. Zhruba 860 kilogramů kokainu se jí nikdy předtím zadržet nepodařilo.

"Pět lidí jsme zatkli: dva jsou Mauritánci, jeden pochází ze Západní Sahary, jeden je Mexičan a jeden Španěl," řekl ředitel protidrogové policejní jednotky Ely Ould Sneiba.

Policisté přišli na stopu poté, co v květnu na severu země nouzově přistálo malé dopravní letadlo s 600 kilogramy kokainu na palubě.

Oblast je jedním z hlavních překladišť světového obchodu s drogami.

Kolumbijský kokain odtud míří hlavně do Evropy. Právě v Evropě jsou totiž ceny vyšší, než v USA.

Zájem dealerů o západní Afriku dokládá případ ze sousedního Senegalu. V červenci tam na jedné z jacht, mířící do oblíbeného přímořského letoviska, policie zadržela 2,5 tuny kokainu. Drogu před pár dny nechala spálit.

Senegalská akce, při které byli zatčeni občané Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru a Francie, je považovana za vůbec největší policejní zátah proti drogám, jaký západní Afrika zažila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy