Matka našla po 44 letech dítě, sebrali jí ho v klášteře

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 6. 2013 19:30
Svobodná učitelka byla jednou z tisíců obětí, kterým za Franka ukradli dítě
Španělka Marie-José E. svého syna našla. Ukradli jí ho před 44 lety.
Španělka Marie-José E. svého syna našla. Ukradli jí ho před 44 lety. | Foto: Reuters

Madrid - Po více než čtyřech desetiletích našla Španělka Marie-José E. svého syna. Ukradli jí ho, když byl novorozeně.

Jejich příbuzenský vztah již potvrdily testy DNA. O šťastném konci jednoho z případů španělského skandálu kolem ukradených dětí z dob éry diktátora Franka informovala agentura AFP.

"Žiju v pohádce," řekla Marie-José v telefonickém rozhovoru z francouzského města Tours, kde pracuje jako učitelka. "Je to neuvěřitelné. Cítím nesmírnou euforii. Když se ráno probudím, říkám si, že je tu, že existuje, a pak dostanu hrozný strach, že ho ztratím," dodala.

Jejímu synovi bude příští měsíc 44 let. Žije ve středomořském přístavním městě Valencii. V tomtéž městě byl sebrán matce a poskytnut k adopci.

Svobodné učitelce sebrali během španělské diktatury dítě v klášteře. Na popud jejího otce.
Svobodné učitelce sebrali během španělské diktatury dítě v klášteře. Na popud jejího otce. | Foto: Reuters

Marie-José, která měla španělského otce a francouzskou matku, otěhotněla jako svobodná ve 22 letech. Její "nesmírně, nesmírně přísný" otec ji vzal do kláštera Santo Celo, kde 12. července 1969 porodila. Navzdory slibům, že si bude moct dítě nechat, dal jejího syna po narození jeptiškám, a to bez jejího souhlasu.

"Byla to noční můra," vzpomíná. "Už nikdy jsem s otcem nepromluvila," řekla Marie-José. Její matka zemřela na rakovinu o tři roky později, otec žil jen o dva roky déle.

Marie-José a její syn patří mezi tisíce obětí skandálu z dob diktatury. Během vlády generála Franciska Franka byli odebíráni novorozenci matkám levicového smýšlení, anebo potomci nesezdaných párů. Děti pak byly dány k adopci.

Matkám se často říkalo, že jejich dítě po porodu zemřelo. Režim totiž razil teorii, že se dětem povede lépe, pokud budou vychovávány ve vlivných, konzervativních a věřících římskokatolických rodinách.

Generál Francisco Franco.
Generál Francisco Franco. | Foto: wikipedia.org

Tento systém přežil i Frankovu smrt v roce 1975 a přetrval nejméně do 80. let v podobě nelegální sítě obchodníků s dětmi.

Před dvěma lety ale začali aktivisté shromažďovat příběhy matek, které byly přesvědčeny, že jim dítě bylo ukradeno. Jak se zpráva o kampani šířila, zapojovaly se do ní stovky adoptovaných dětí i matek, které měly podezření, že je lékaři nebo jeptišky oklamali.

U španělských soudů bylo dosud zapsáno více než 2000 případů. Mnoho z nich ale narazilo na byrokratickou hradbu nemocnic, které tvrdí, že už nemají o dotyčných případech záznamy.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy