Mánie Stasi v číslech: Genschera sledovalo 47 agentů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 3. 2012 19:05
Dokumenty ukazují, jak se komunistická NDR bála návštěv bývalého ministra zahraničí
Ministři zahraničí Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier stříhají železnou oponu. Snímek je z 23. prosince 1989.
Ministři zahraničí Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier stříhají železnou oponu. Snímek je z 23. prosince 1989. | Foto: Reuters

Berlín - Někdejšího západoněmeckého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera sledovalo při soukromé návštěvě rodného Halle v bývalé komunistické NDR naráz až 47 agentů východoněmecké tajné policie (Stasi). Vyplývá to z dokumentů Stasi, která byla obdobou československé Státní bezpečnosti.

Krátce před Genscherovými 85. narozeninami o nich informoval deník Bild.

Stasi se prý obávala, že ministrova cesta může vyvolat "nepřátelské a negativní demonstrace" odpůrců východoněmeckého režimu.

Dovolená v NDR

Genscher poprvé Halle navštívil o Velikonocích 1974 a podle Bildu byl vůbec prvním západoněmeckým politikem, který se vydal na dovolenou do NDR. Agenti Stasi ho tehdy sledovali i na hřbitově, kam Genscher zašel k hrobu svého otce, a "doprovázeli" ho také na cestě k rodnému domu.

O dva roky později přijel Genscher do Halle i s manželkou. Stasi tehdy pečlivě fotografovala každý jejich krok a odposlouchávala jejich telefon. O pobytu manželů Genscherových ve městě existuje protokol zaznamenávající jejich činnost po minutách.

Když šéf západoněmecké diplomacie zavítal do svého rodiště v roce 1987, monitorovalo jeho procházku městem 47 spolupracovníků Stasi a dalších deset bylo připraveno v záloze. Na abiturientském srazu o dva roky později měla tajná policie informátory přímo mezi ministrovými spolužáky.

Sledovací mánie

"Dokumenty z Genscherových návštěv Halle ukazují pronásledovací mánii Stasi a její strach z vlastních spoluobčanů," komentovala to mluvčí německého úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi Dagmar Hovestädtová.

Genscher byl ministrem zahraničí Spolkové republiky v letech 1974 až 1992 a měl spolu s tehdejším kancléřem Helmutem Kohlem velký podíl na znovusjednocení Německa v roce 1990.

Do dějin se však Genscher nejvýrazněji zapsal o rok dříve, když z balkonu západoněmecké ambasády v Praze oznámil tisícům uprchlíků z NDR, že mohou vycestovat na vysněný Západ. O pár týdnů později padla Berlínská zeď.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy