Mánie Stasi v číslech: Genschera sledovalo 47 agentů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 3. 2012 19:05
Dokumenty ukazují, jak se komunistická NDR bála návštěv bývalého ministra zahraničí
Ministři zahraničí Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier stříhají železnou oponu. Snímek je z 23. prosince 1989.
Ministři zahraničí Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier stříhají železnou oponu. Snímek je z 23. prosince 1989. | Foto: Reuters

Berlín - Někdejšího západoněmeckého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera sledovalo při soukromé návštěvě rodného Halle v bývalé komunistické NDR naráz až 47 agentů východoněmecké tajné policie (Stasi). Vyplývá to z dokumentů Stasi, která byla obdobou československé Státní bezpečnosti.

Krátce před Genscherovými 85. narozeninami o nich informoval deník Bild.

Stasi se prý obávala, že ministrova cesta může vyvolat "nepřátelské a negativní demonstrace" odpůrců východoněmeckého režimu.

Dovolená v NDR

Genscher poprvé Halle navštívil o Velikonocích 1974 a podle Bildu byl vůbec prvním západoněmeckým politikem, který se vydal na dovolenou do NDR. Agenti Stasi ho tehdy sledovali i na hřbitově, kam Genscher zašel k hrobu svého otce, a "doprovázeli" ho také na cestě k rodnému domu.

O dva roky později přijel Genscher do Halle i s manželkou. Stasi tehdy pečlivě fotografovala každý jejich krok a odposlouchávala jejich telefon. O pobytu manželů Genscherových ve městě existuje protokol zaznamenávající jejich činnost po minutách.

Když šéf západoněmecké diplomacie zavítal do svého rodiště v roce 1987, monitorovalo jeho procházku městem 47 spolupracovníků Stasi a dalších deset bylo připraveno v záloze. Na abiturientském srazu o dva roky později měla tajná policie informátory přímo mezi ministrovými spolužáky.

Sledovací mánie

"Dokumenty z Genscherových návštěv Halle ukazují pronásledovací mánii Stasi a její strach z vlastních spoluobčanů," komentovala to mluvčí německého úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi Dagmar Hovestädtová.

Genscher byl ministrem zahraničí Spolkové republiky v letech 1974 až 1992 a měl spolu s tehdejším kancléřem Helmutem Kohlem velký podíl na znovusjednocení Německa v roce 1990.

Do dějin se však Genscher nejvýrazněji zapsal o rok dříve, když z balkonu západoněmecké ambasády v Praze oznámil tisícům uprchlíků z NDR, že mohou vycestovat na vysněný Západ. O pár týdnů později padla Berlínská zeď.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy