Foto: V Hongkongu zatkli stovky lidí. Chtěli víc demokracie

Foto: Aktuálně.cz
Reuters ČTK Kateřina Vítková Reuters, ČTK, Kateřina Vítková
2. 7. 2014 18:20
Semknuté ruce a vzdor ve tváři. Obyvatelé Hongkongu vyšli do ulic, zablokovali i obchodní čtvrť.

Hongkong - Hongkongská policie zadržela přes pět set lidí, kteří se zúčastnili masové demonstrace za větší demokracii v bývalé britské kolonii.

Sedmnáct let po předání Hongkongu pod správu Číny se do ulic podle organizátorů vydalo přes půl milionu lidí. Odhady policie jsou skromnější - hovoří o 100 000 protestujících.

Demonstrovalo se i vsedě v hlavní obchodní čtvrti. Policisté tu museli stovky křičících a kopajících lidí, zaklesnutých rukama jeden do druhého, od sebe odtrhnout násilím, píše agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy