Malta se kvůli uprchlíkům pře s Bruselem

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
6. 8. 2013 17:16
Tanker zachránil 102 imigrantů z Afriky, Malta mu nedovolí zakotvit.
Uprchlíci na ostrově Lampedusa.
Uprchlíci na ostrově Lampedusa. | Foto: Alexandre Georges

Valletta - Malta, častý cíl uprchlíků z Afriky na cestě za lepším životem, se dostala do křížku s Evropskou komisí (EK).

Brusel na tamní vládu tlačí, aby na své území co nejdříve pustila 102 imigrantů z Afriky, které na moři zachránil tanker.

Plavidlo je momentálně nejblíže právě ostrovu ve Středozemním moři, ovšem úřady je odmítají přijmout.

"Je humanitární povinností maltských autorit dovolit těmto lidem se vylodit," uvedla v tiskové zprávě komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmstromová. "Poslat loď zpět do Libye by bylo zcela proti mezinárodnímu právu."

Mezi uprchlíky jsou podle informací EK i čtyři těhotné ženy, jedna zraněná žena a pětiměsíční dítě. Kapitán lodi požádal o okamžitou lékařskou pomoc. Představitelé ostrovního státu se ale hájí tím, že imigranti nejsou v nebezpečí a nestrádají.

"Zachránit životy těchto lidí je věcí prvního a nejpřednějšího významu," je přesvědčena komisařka s tím, že jakékoli námitky ohledně případné odpovědnosti nebo zapojení italských či libyjských úřadů uprchlíkům momentálně nepomohou.

"Tyto otázky by měly být objasněny později," míní Malstromová. Komisařka nicméně doplnila, že chápe tlak spojený s imigranty, kterému Malta čelí. Na ostrov se každoročně hrnou tisíce lidí prchajících z Afriky.

Podle agentury Reuters je tanker registrován v Libérii. Uprchlíky zachránil během své cesty na Maltu, kde je chce vysadit. Podle serveru BBC News byli imigranti zachráněni z libyjského pobřeží.

Loď ignorovala žádost italského námořnictva, aby uprchlíky vyložila v nejbližším přístavu, tedy v Libyi. "Vláda řekla kapitánovi lodi, že vzhledem k tomu, že ignoroval instrukce (italského námořnictva - pozn. red.), bylo mu zakázáno vstoupit do maltských vod," cituje server prohlášení vlády.

Předseda maltské vlády Joseph Muscat minulý měsíc prohlásil, že zátěž v podobě mnoha uprchlíků směřujících do Evropské unie by neměla spadat na tak malou zemi, jakou je Malta.

"Nazvěte nás krutými, nazvěte nás bezcitnými, ale nedáme se snadno přesvědčit," prohlásil předseda vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy