Malta se kvůli uprchlíkům pře s Bruselem

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
6. 8. 2013 17:16
Tanker zachránil 102 imigrantů z Afriky, Malta mu nedovolí zakotvit.
Uprchlíci na ostrově Lampedusa.
Uprchlíci na ostrově Lampedusa. | Foto: Alexandre Georges

Valletta - Malta, častý cíl uprchlíků z Afriky na cestě za lepším životem, se dostala do křížku s Evropskou komisí (EK).

Brusel na tamní vládu tlačí, aby na své území co nejdříve pustila 102 imigrantů z Afriky, které na moři zachránil tanker.

Plavidlo je momentálně nejblíže právě ostrovu ve Středozemním moři, ovšem úřady je odmítají přijmout.

"Je humanitární povinností maltských autorit dovolit těmto lidem se vylodit," uvedla v tiskové zprávě komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmstromová. "Poslat loď zpět do Libye by bylo zcela proti mezinárodnímu právu."

Mezi uprchlíky jsou podle informací EK i čtyři těhotné ženy, jedna zraněná žena a pětiměsíční dítě. Kapitán lodi požádal o okamžitou lékařskou pomoc. Představitelé ostrovního státu se ale hájí tím, že imigranti nejsou v nebezpečí a nestrádají.

"Zachránit životy těchto lidí je věcí prvního a nejpřednějšího významu," je přesvědčena komisařka s tím, že jakékoli námitky ohledně případné odpovědnosti nebo zapojení italských či libyjských úřadů uprchlíkům momentálně nepomohou.

"Tyto otázky by měly být objasněny později," míní Malstromová. Komisařka nicméně doplnila, že chápe tlak spojený s imigranty, kterému Malta čelí. Na ostrov se každoročně hrnou tisíce lidí prchajících z Afriky.

Podle agentury Reuters je tanker registrován v Libérii. Uprchlíky zachránil během své cesty na Maltu, kde je chce vysadit. Podle serveru BBC News byli imigranti zachráněni z libyjského pobřeží.

Loď ignorovala žádost italského námořnictva, aby uprchlíky vyložila v nejbližším přístavu, tedy v Libyi. "Vláda řekla kapitánovi lodi, že vzhledem k tomu, že ignoroval instrukce (italského námořnictva - pozn. red.), bylo mu zakázáno vstoupit do maltských vod," cituje server prohlášení vlády.

Předseda maltské vlády Joseph Muscat minulý měsíc prohlásil, že zátěž v podobě mnoha uprchlíků směřujících do Evropské unie by neměla spadat na tak malou zemi, jakou je Malta.

"Nazvěte nás krutými, nazvěte nás bezcitnými, ale nedáme se snadno přesvědčit," prohlásil předseda vlády.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy