Malta imigranty loví, hostit je odmítá

Red Zah, Reuters
14. 12. 2005 0:01
Valletta - S hustotou zalidnění větší než Bangladéš, Malta už nechce přijímat nové přistěhovalce.

Záchrana, či kritický bod na cestě do Evropy?

Pro ilegální migranty z Afriky i Asie představuje malý ostrůvek na jihu Evropy záchranu, stejně jako kritický bod na cestě do Evropy. Jen během tohoto roku na Maltě přistálo 1 800 ilegálních přistěhovalců. Mezi červnem a říjnem jich však při pokusu překonat úzký pruh Středozemního moře 600 zemřelo.

PŘEČTĚTE SI: Brusel chce hlídat uprchlíky satelitem

"Žije tu 400 tisíc lidí. Problém je, že Malta není dost velká ani pro samotné Malťany, natož přistěhovalce, " prohlásil Andul Osman ze Somálska, který jako tisíce dalších dorazil na rybářské lodi z Libye.

S přistěhovalci roste netolerance

Postoj většiny obyvatel malého ostrovního státu k přistěhovalcům se pomalu mění. Malta sice stále zachraňuje topící se ilegální přistěhovalce, umisťuje je do záchytných center, dokonce uděluje azyl každému druhému z nich, přesto je rostoucí netolerance patrná na každém kroku  

"Strach nám nahání především reakce veřejnosti. Dříve byla Afrika jen sousední kontinent. Nyní se zvedá vlna rasismu proti Afričanům, " říká zakladatel Republikánské národní aliance Phillip Beattie.

Migrace hýbe stále více ekonomikou ČTĚTE ZDE

"Měli bychom dát jasně najevo, že Malta není smetiště Středozemního moře," prohlásil tento pravicový politik. Není zdaleka tím nejradikálnějším.

Úplně na pravé straně politického spektra se drží Norman Lovell, předseda strany Evropské impérium. Lovell nešetří výroky o privilegované bílé rase, její záchraně a vytvoření nového evropského impéria.

Afrika by měla kontrolovat hranice

Ilegální migrace se stává stále citlivějším problémem jižní Evropy. Stovky Afričanů mířících přes moře za lepším životem vyvolávají na druhé straně Středozemního moře obavy.

Maltský ministr vnitra Tonio Borg již požádal Libyi o uzavření smluv, podle nichž by všichni ilegální přistěhovalci nalezení v maltských vodách byli vráceni zpět do Afriky. Všechny severoafrické státy by pak měly zpřísnit kontrolu svých hranic a zamezit tak dalším vlnám utečenců.

 

Právě se děje

Další zprávy