reklama
 
 

Malí bratři pomočili v Egyptě korán, skončili ve vězení

5. 10. 2012 9:23
Křesťanské chlapce ve věku 9 a 10 let udal salafistický klerik. Oni ale vše popírají

Káhira - Napětí mezi muslimy a komunitou koptských křesťanů, vyprovokované urážlivým filmem o proroku Mohamedovi, v Egyptě nepolevuje.

V úterý byli za trhání stránek koránu a močení na ně zadrženi Mina a Nabil Nadiovi, dva křesťanští bratři ve věku 9 a 10 let.

Skončili v detenčním zařízení pro mladistvé a na svobodu se dostali po dvou dnech. Obvinění ale čelí dál.

Podle právníka Gamala Eida, který na případ upozornil agenturu Reuters, je policie zatkla na základě udání souseda z vesnice Marco v provincii Beni Suef jižně od Káhiry.

Bratři vinu odmítají a tvrdí, že stránky našli na ulici a pouze si hráli. Podle místních obyvatel a egyptských reportérů, na něž se Reuters odvolává, měli bratři korán znesvětit v pondělí.

Knězovo pokárání klerikovi nestačilo

Podle serveru Daily News Egypt vzal jeden ze svědků - salafistický šejk Ibrahím Mohamed - chlapce ke knězi. Pokárání, kterého se bratrům dostalo, se ale rozezlenému klerikovi nezdálo dostačující, a tak uvědomil policii.

Někteří obyvatelé vesnice nicméně tvrdí, že nemuselo jít o stránky koránu.

Série incidentů, kterou způsobil provokativní film Nevinnost muslimů, za nímž stojí koptský křesťan žijící ve Spojených státech, tak má další pokračování. Umístění traileru filmu na YouTube vyvolalo násilné demonstrace v celém muslimském světě.

V Egyptě, kde se ke křesťanství hlásí přibližně desetina obyvatelstva, je napětí nejcitelnější.

autor: Petr Jemelka | 5. 10. 2012 9:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama