Malí bratři pomočili v Egyptě korán, skončili ve vězení

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 10. 2012 9:23
Křesťanské chlapce ve věku 9 a 10 let udal salafistický klerik. Oni ale vše popírají
Foto: Reuters

Káhira - Napětí mezi muslimy a komunitou koptských křesťanů, vyprovokované urážlivým filmem o proroku Mohamedovi, v Egyptě nepolevuje.

V úterý byli za trhání stránek koránu a močení na ně zadrženi Mina a Nabil Nadiovi, dva křesťanští bratři ve věku 9 a 10 let.

Skončili v detenčním zařízení pro mladistvé a na svobodu se dostali po dvou dnech. Obvinění ale čelí dál.

Podle právníka Gamala Eida, který na případ upozornil agenturu Reuters, je policie zatkla na základě udání souseda z vesnice Marco v provincii Beni Suef jižně od Káhiry.

Bratři vinu odmítají a tvrdí, že stránky našli na ulici a pouze si hráli. Podle místních obyvatel a egyptských reportérů, na něž se Reuters odvolává, měli bratři korán znesvětit v pondělí.

Knězovo pokárání klerikovi nestačilo

Podle serveru Daily News Egypt vzal jeden ze svědků - salafistický šejk Ibrahím Mohamed - chlapce ke knězi. Pokárání, kterého se bratrům dostalo, se ale rozezlenému klerikovi nezdálo dostačující, a tak uvědomil policii.

Někteří obyvatelé vesnice nicméně tvrdí, že nemuselo jít o stránky koránu.

Série incidentů, kterou způsobil provokativní film Nevinnost muslimů, za nímž stojí koptský křesťan žijící ve Spojených státech, tak má další pokračování. Umístění traileru filmu na YouTube vyvolalo násilné demonstrace v celém muslimském světě.

V Egyptě, kde se ke křesťanství hlásí přibližně desetina obyvatelstva, je napětí nejcitelnější.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy