Maďarský soud nařídil pokračování procesu s Csatárym

ČTK ČTK
7. 8. 2013 18:30
Válečný zločinec několik desetiletí unikal spravedlnosti, odhalen byl loni.
László Csatáry.
László Csatáry. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský soud vyšší instance ve středu nařídil budapešťskému městskému soudu, aby pokračoval v řízení s Lászlóem Csatárym, obviněným z válečných zločinů. Soud v metropoli proces pozastavil letos 8. července s tím, že muž byl již v minulosti za spáchané zločiny odsouzen v tehdejším Československu. Státní zástupce se ale proti tomuto rozhodnutí odvolal a odvolací soud mu dal za pravdu.

Nyní 98letý Csatáry byl v někdejším Československu v roce 1948 v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Slovenský soud nedávno tento trest formálně změnil na doživotní vězení. Soud nižší instance se proto chtěl zabývat zejména tím, zda by mohl být slovenský rozsudek platný i v Maďarsku a za jakých okolností by si mohl někdejší šéf maďarské policie v košickém ghettu trest odsedět.

Maďarské státní zastupitelství ale tvrdilo, že dřívější verdikt nemůže zabránit zahájení dalšího procesu. A stejně nyní rozhodl i odvolací soud. Proces by měl začít na podzim.

Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, sehrál Csatáry klíčovou roli při deportacích tisíců Židů do tábora smrti v Osvětimi na jaře 1944. Za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, odkud byli Židé do tábora smrti posíláni. Internované Židy Csatáry podle maďarské prokuratury pravidelně bil a bez jakéhokoli důvodu je bičoval, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených.

Maďarský zločinec několik desetiletí unikal spravedlnosti. Loni byl ale odhalen v Budapešti, kde žil pod cizím jménem. Následně maďarské úřady rozhodly, že bude držen v domácím vězení. Státní zástupce ho několikrát vyslýchal, on prý vždy jakékoli provinění odmítal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy