Maďarsko přitvrzuje. Válku se Sorosem přeneslo až do Bruselu

Martin Novák Martin Novák
2. 7. 2019 13:18
Státy visegrádské čtyřky v Bruselu zablokovaly zvolení nizozemského socialisty Franse Timmermanse předsedou Evropské komise. Zatímco premiéři Česka a Polska ve svých prohlášeních zkritizovali Timmermansovy názory na migraci nebo uvedli, že střední Evropě nerozumí, zástupci Maďarska se vyjádřili trochu jinak. Ministr zahraničí Zoltán Kovács v pondělí uvedl, že Timmermans je člověk George Sorose, a proto je pro Budapešť nepřijatelný.
George Soros a končící předseda Evropské komise na billboardu v Budapešti.
George Soros a končící předseda Evropské komise na billboardu v Budapešti. | Foto: Reuters

Odpor proti filantropovi a finančníkovi, kterého maďarská vláda považuje za architekta migrace a islamizace Evropy, tak Kovács přenesl i na mezinárodní scénu. Dosud byli přitom Soros a migrace spíše hlavními tématy premiéra Viktora Orbána směrem ke svým, maďarským voličům. 

Například v únoru maďarská vláda spustila informační kampaň pro občany, v rámci níž rozvěsila plakáty se Sorosem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Doplňoval je text  "I vy máte právo vědět, co chystá Brusel!" Na plakátech bylo taky uvedeno, že oba muži chtějí zavést povinné migrační kvóty.

Timmermans je v současné komisi, tedy pod vedením Junckera, místopředsedou. V minulosti kritizoval Polsko a Maďarsko za odklon od právního státu a za zpochybnění nezávislosti soudů. Všechny země Visegrádské čtyřky pak taky za malou vstřícnost a solidaritu při řešení problémů s migranty.

Pro maďarského premiéra to znamená, že je Nizozemec Sorosův člověk.

Orbán: Poučuje nás o demokracii

Maďarské odmítání Timmermanse nezačalo v pondělí zničehonic. Viktor Orbán jej kritizoval už v lednu. Označil ho za "bruselského byrokrata, který žije v bublině, odtržený od problémů normálních lidí".

"Jezdí do Budapešti a do dalších evropských metropolí, aby nás poučoval o demokracii," prohlásil rozhořčeně Orbán.

A spojení s americkým finančníkem maďarského původu Sorosem? "Pokud se člověk podívá na libovolnou webovou stránku, která je spjatá s maďarskou vládou, je tam jenom ze dneška a včerejška několik článků o tom, jak se Soros chystá ovlivnit Evropskou unii. Veřejnoprávní televize tyto zprávy víceméně opakuje," řekl Aktuálně.cz Ádám Hushegyi, který v Budapešti studuje na Středoevropské univerzitě. Ta kvůli kritice maďarské vlády v zemi končí a přesune se do Vídně. V roce 1991 ji v založil právě George Soros.

"Soros je i nadále používán jako hlavní strašák ze strany vlády a vzhledem k podpoře, jakou ona má - ve volbách do Evropského parlamentu dostala minulý měsíc přes 50 procent hlasů -, tenhle obraz ještě stále funguje," dodává Hushegyi.

Europoslanec Orbánovy strany Fidesz Tamás Deutsch zase Timmermanse označil přímo za Sorosova důvěrníka. "Často se se Sorosem potkává a navštěvuje organizace, které patří do jeho sítě. Soros stupňuje kampaň, aby mohl urychlit proces zaplavení Evropy migranty," uvedl europoslanec podle maďarské tiskové agentury MTI.

Hlásil se k liberalismu, teď na něj útočí

Letos je tomu třicet let, co padla železná opona ve východní Evropě. Už tehdy byl Viktor Orbán aktivní v politice, ale v úplně jiné roli než dnes. Hlásil se tehdy k liberalismu a patřil mezi vůbec první maďarské politiky, kteří nahlas volali po svobodných volbách, politickém pluralismu a po konci spojenectví se Sovětským svazem.

Na velkém shromáždění v Budapešti 16. června 1989 pronesl zásadní projev u příležitosti pohřbu ostatků Imre Nagye, popraveného vůdce povstání z roku 1956. Nyní útočí na Evropskou unii, na liberalismus obecně a své pojetí politiky nazývá "iliberální demokracií".

Video: Donald Trump pochválil Viktora Orbána

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy