Parlament schválil nový volební zákon, poslanci si vypustili vlastní rybník
Už je toho dost, protestovali v Budapešti opoziční poslanci. Policie je vyvedla
Už je toho dost, protestovali v Budapešti opoziční poslanci. Policie je vyvedla | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament schválil nový volební zákon, který od příštích voleb v roce 2014 snižuje počet poslanců v jednokomorovém zákonodárném sboru téměř o polovinu - ze současných 386 na 199. Kromě toho zákon přizná volební právo početně velké skupině etnických Maďarů žijících v zahraničí. Oznámila to agentura MTI.

Desetimilionové Maďarsko tak bude mít téměř o třetinu menší parlament, než jaký má stejně lidnaté Česko. Budapešť tím ušetří značné prostředky.

Podle nového volebního zákona vyberou voliči 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek. Dosud dvoukolové volby budou napříště pouze jednokolové.

Etniční Maďaři z okolních zemí, kteří si zajistí maďarské občanství, budou moci hlasovat pouze v rámci celostátních stranických kandidátek. Cizím národnostním menšinám v Maďarsku umožňuje zákon zvolit zástupce do parlamentu za preferenčních podmínek. Pokud v tom některá z menšin neuspěje, může za sebe vyslat do parlamentu jednoho "mluvčího".

Maďarský parlament je jednokomorový, snížení počtu poslanců má zefektivnit jeho fungování a snížit provozní náklady.

Český parlament, který je dvoukomorový, byl dosud celkově menší než maďarský. V dolní komoře - Poslanecké sněmovně - má 200 poslanců a v horní komoře - Senátu - 81 senátorů. Celkem tedy má český parlament 281 členů. Od roku 2014 však bude zřetelně větší než maďarský při zhruba stejném počtu obyvatel obou zemí - asi deset milionů.