Maďaři šetří, parlament bude mít jen polovinu poslanců

ČTK ČTK
23. 12. 2011 18:40
Parlament schválil nový volební zákon, poslanci si vypustili vlastní rybník
Už je toho dost, protestovali v Budapešti opoziční poslanci. Policie je vyvedla
Už je toho dost, protestovali v Budapešti opoziční poslanci. Policie je vyvedla | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament schválil nový volební zákon, který od příštích voleb v roce 2014 snižuje počet poslanců v jednokomorovém zákonodárném sboru téměř o polovinu - ze současných 386 na 199. Kromě toho zákon přizná volební právo početně velké skupině etnických Maďarů žijících v zahraničí. Oznámila to agentura MTI.

Desetimilionové Maďarsko tak bude mít téměř o třetinu menší parlament, než jaký má stejně lidnaté Česko. Budapešť tím ušetří značné prostředky.

Podle nového volebního zákona vyberou voliči 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek. Dosud dvoukolové volby budou napříště pouze jednokolové.

Etniční Maďaři z okolních zemí, kteří si zajistí maďarské občanství, budou moci hlasovat pouze v rámci celostátních stranických kandidátek. Cizím národnostním menšinám v Maďarsku umožňuje zákon zvolit zástupce do parlamentu za preferenčních podmínek. Pokud v tom některá z menšin neuspěje, může za sebe vyslat do parlamentu jednoho "mluvčího".

Maďarský parlament je jednokomorový, snížení počtu poslanců má zefektivnit jeho fungování a snížit provozní náklady.

Český parlament, který je dvoukomorový, byl dosud celkově menší než maďarský. V dolní komoře - Poslanecké sněmovně - má 200 poslanců a v horní komoře - Senátu - 81 senátorů. Celkem tedy má český parlament 281 členů. Od roku 2014 však bude zřetelně větší než maďarský při zhruba stejném počtu obyvatel obou zemí - asi deset milionů.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy