Maďaři šetří, parlament bude mít jen polovinu poslanců

ČTK ČTK
23. 12. 2011 18:40
Parlament schválil nový volební zákon, poslanci si vypustili vlastní rybník
Už je toho dost, protestovali v Budapešti opoziční poslanci. Policie je vyvedla
Už je toho dost, protestovali v Budapešti opoziční poslanci. Policie je vyvedla | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament schválil nový volební zákon, který od příštích voleb v roce 2014 snižuje počet poslanců v jednokomorovém zákonodárném sboru téměř o polovinu - ze současných 386 na 199. Kromě toho zákon přizná volební právo početně velké skupině etnických Maďarů žijících v zahraničí. Oznámila to agentura MTI.

Desetimilionové Maďarsko tak bude mít téměř o třetinu menší parlament, než jaký má stejně lidnaté Česko. Budapešť tím ušetří značné prostředky.

Podle nového volebního zákona vyberou voliči 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek. Dosud dvoukolové volby budou napříště pouze jednokolové.

Etniční Maďaři z okolních zemí, kteří si zajistí maďarské občanství, budou moci hlasovat pouze v rámci celostátních stranických kandidátek. Cizím národnostním menšinám v Maďarsku umožňuje zákon zvolit zástupce do parlamentu za preferenčních podmínek. Pokud v tom některá z menšin neuspěje, může za sebe vyslat do parlamentu jednoho "mluvčího".

Maďarský parlament je jednokomorový, snížení počtu poslanců má zefektivnit jeho fungování a snížit provozní náklady.

Český parlament, který je dvoukomorový, byl dosud celkově menší než maďarský. V dolní komoře - Poslanecké sněmovně - má 200 poslanců a v horní komoře - Senátu - 81 senátorů. Celkem tedy má český parlament 281 členů. Od roku 2014 však bude zřetelně větší než maďarský při zhruba stejném počtu obyvatel obou zemí - asi deset milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy