Macronův štáb byl prý vystaven útokům hackerů ovládaných Moskvou. Podařilo se je odvrátit

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2017 18:30
Podle japonské firmy za útoky stojí skupina známá pod jménem Pawn Storm (Útok pěšcem), kterou podle amerických zpravodajských služeb řídí ruská špionáž. Rusko podobná obvinění vytrvale odmítá.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Štáb vítěze prvního kola francouzských prezidentských voleb Emmanuela Macrona byl vystaven útokům hackerů napojených na Rusko.

Odhalila to japonská protivirová společnost Trend Micro a její informaci potvrdil šéf digitální sekce Macronovy kampaně Mounir Mahjoubi.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nařčení, že Rusko bylo do kybernetických útoků zapojeno, odmítl, napsala agentura TASS.

Všechny hackerské útoky se podle Mahjoubiho podařilo odvrátit. "Je to vážné, ale nikami nepronikli," řekl Mahjoubi agentuře Reuters. Útoky byly zaznamenány už loni v prosinci, ale v té době neměl Macronův štáb o jejich původu žádné důkazy.

Nezávislá zpráva firmy Trend Micro už ale nyní vypočítává 160 pokusů o elektronickou špionáž proti různým cílům. Hackeři se například pokoušeli získat hesla k účtům členů Macronova volebního štábu.

Podle japonské firmy za útoky stojí skupina známá pod jménem Pawn Storm (Útok pěšcem), kterou podle amerických zpravodajských služeb řídí ruská špionáž. Rusko podobná obvinění vytrvale odmítá.

"Všechny zprávy, které jsme dosud zaznamenali, nejsou nic jiného než falešné," řekl Peskov k obviněním. Dodal, že Rusko by uvítalo, kdyby firma Trend Micro poskytla příslušná data, na jejichž základě obvinění vznesla, aby je Moskva mohla vyhodnotit.

Francouzští experti pečlivě sledovali jakékoli známky kybernetických útoků na první volební kolo. Mnozí se obávali opakování scénáře z loňského roku, kdy se Ruskem podporovaní hackeři údajně pokoušeli ovlivnit prezidentskou kampaň v USA.

Obavy přetrvávají i před druhým kolem francouzských voleb plánovaným na 7. května, v němž se Macron utká s šéfkou krajní pravice Marine Le Penovou, s níž Moskva sympatizuje.

 

Právě se děje

Další zprávy