Lovec krabů počtvrté prolomil korejskou hranici

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 4. 2013 19:00
Emigrant z KLDR ukradl devítitunovou loď a vrátil se domů. Nikdo si ho nevšímal
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Jihokorejská armáda má co vysvětlovat. V době, kdy je Korejský poloostrov na pokraji války, jí přes nejstřeženější hranici světa proklouzla devítitunová rybářská loď.

Incident je o to potupnější, že si 28letý Severokorejec z vojenského námořnictva "udělal dobrý den" už počtvrté.

Recidivista jménem Ri se na jihu živil jako lovec krabů a využil toho, že v jedné z lodí na sporném hraničním ostrově Jongpjong přes noc zůstaly klíče.

Loď prostě nastartoval a vyrazil směr domov.

Majitel lodi Riovi volal, rybář ale na jeho výzvy nereagoval a dál plul severním směrem. Nereagovaly ani posílené jihokorejské hlídky. Když si vojáci plavidla konečně všimli, bylo už pozdě.

"Rybářskému člunu se podařilo dostat do slepé skvrny našeho radaru," cituje jihokorejská agentura Jonhap nejmenovaného jihokorejského důstojníka.

Jak se rybářovi podařilo tolikrát proniknout tam a zpět, ani to, jak je možné, že se dokázal vyhnout uvěznění v KLDR, už ale Jonhap neupřesňuje.

Korejský konflikt: Kdo má jaké zbraně a čím udeří?

Ostrov Jongpjong leží těsně za námořní hranicí a v roce 2010 byl Severokorejci ostřelován.

V jižní části Korejského poloostrova žije podle agentury Reuters přes 20 tisíc severokorejských uprchlíků. Někteří se vrátili do KLDR, kde byli oslavováni jako hrdinové, protože odsuzovali Jižní Koreu.

Stalinistický režim navrátilce využívá k propagaci svého sociálního systému, zatímco mezinárodní organizace upozorňují, že mnozí z 24 milionů obyvatel KLDR trpí nedostatkem potravin, připomíná ČTK.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy