Lovec krabů počtvrté prolomil korejskou hranici

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 4. 2013 19:00
Emigrant z KLDR ukradl devítitunovou loď a vrátil se domů. Nikdo si ho nevšímal
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Jihokorejská armáda má co vysvětlovat. V době, kdy je Korejský poloostrov na pokraji války, jí přes nejstřeženější hranici světa proklouzla devítitunová rybářská loď.

Incident je o to potupnější, že si 28letý Severokorejec z vojenského námořnictva "udělal dobrý den" už počtvrté.

Recidivista jménem Ri se na jihu živil jako lovec krabů a využil toho, že v jedné z lodí na sporném hraničním ostrově Jongpjong přes noc zůstaly klíče.

Loď prostě nastartoval a vyrazil směr domov.

Majitel lodi Riovi volal, rybář ale na jeho výzvy nereagoval a dál plul severním směrem. Nereagovaly ani posílené jihokorejské hlídky. Když si vojáci plavidla konečně všimli, bylo už pozdě.

"Rybářskému člunu se podařilo dostat do slepé skvrny našeho radaru," cituje jihokorejská agentura Jonhap nejmenovaného jihokorejského důstojníka.

Jak se rybářovi podařilo tolikrát proniknout tam a zpět, ani to, jak je možné, že se dokázal vyhnout uvěznění v KLDR, už ale Jonhap neupřesňuje.

Korejský konflikt: Kdo má jaké zbraně a čím udeří?

Ostrov Jongpjong leží těsně za námořní hranicí a v roce 2010 byl Severokorejci ostřelován.

V jižní části Korejského poloostrova žije podle agentury Reuters přes 20 tisíc severokorejských uprchlíků. Někteří se vrátili do KLDR, kde byli oslavováni jako hrdinové, protože odsuzovali Jižní Koreu.

Stalinistický režim navrátilce využívá k propagaci svého sociálního systému, zatímco mezinárodní organizace upozorňují, že mnozí z 24 milionů obyvatel KLDR trpí nedostatkem potravin, připomíná ČTK.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy