Lovec krabů počtvrté prolomil korejskou hranici

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 4. 2013 19:00
Emigrant z KLDR ukradl devítitunovou loď a vrátil se domů. Nikdo si ho nevšímal
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Jihokorejská armáda má co vysvětlovat. V době, kdy je Korejský poloostrov na pokraji války, jí přes nejstřeženější hranici světa proklouzla devítitunová rybářská loď.

Incident je o to potupnější, že si 28letý Severokorejec z vojenského námořnictva "udělal dobrý den" už počtvrté.

Recidivista jménem Ri se na jihu živil jako lovec krabů a využil toho, že v jedné z lodí na sporném hraničním ostrově Jongpjong přes noc zůstaly klíče.

Loď prostě nastartoval a vyrazil směr domov.

Majitel lodi Riovi volal, rybář ale na jeho výzvy nereagoval a dál plul severním směrem. Nereagovaly ani posílené jihokorejské hlídky. Když si vojáci plavidla konečně všimli, bylo už pozdě.

"Rybářskému člunu se podařilo dostat do slepé skvrny našeho radaru," cituje jihokorejská agentura Jonhap nejmenovaného jihokorejského důstojníka.

Jak se rybářovi podařilo tolikrát proniknout tam a zpět, ani to, jak je možné, že se dokázal vyhnout uvěznění v KLDR, už ale Jonhap neupřesňuje.

Korejský konflikt: Kdo má jaké zbraně a čím udeří?

Ostrov Jongpjong leží těsně za námořní hranicí a v roce 2010 byl Severokorejci ostřelován.

V jižní části Korejského poloostrova žije podle agentury Reuters přes 20 tisíc severokorejských uprchlíků. Někteří se vrátili do KLDR, kde byli oslavováni jako hrdinové, protože odsuzovali Jižní Koreu.

Stalinistický režim navrátilce využívá k propagaci svého sociálního systému, zatímco mezinárodní organizace upozorňují, že mnozí z 24 milionů obyvatel KLDR trpí nedostatkem potravin, připomíná ČTK.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy