Podobně jako na letišti. Metro v Los Angeles nainstaluje do stanic bezpečnostní skenery

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
17. 8. 2018 17:00
Los Angeles bude prvním městem v USA, které takové skenery do metra zavede. Přístroje se mají ve stanicích objevit ještě letos.
Losangeleské úřady představily veřejnosti, jak budou fungovat nové bezpečností skenery.
Losangeleské úřady představily veřejnosti, jak budou fungovat nové bezpečností skenery. | Foto: ČTK

Los Angeles - Metro v americkém Los Angeles chce lidem zajistit co nejbezpečnější cestování. Ještě letos by se ve stanicích měly objevit skenery podobné těm na letištích, které rozpoznají podezřelé předměty. 

Cíl je jasný: předejít možným teroristickým i jiným masovým útokům. "Dopravní systémy v naší zemi jsou neustále vystaveny hrozbám. Naším úkolem je zajistit, aby pod naším dohledem nedošlo k teroristickému činu," uvedl David Pekoske z amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA).

Právě tato vládní agentura, která se ve Spojených státech stará primárně o bezpečnost letového provozu, představila tento týden skenery pro losangeleské metro.

Los Angeles bude vůbec prvním americkým městem, které zavede taková opatření v systému veřejné dopravy. Celotělové skenery budou v metru nainstalovány v následujících měsících. Podle americké televize CNN je úřady umístí přímo do stanic, nikoliv nahoru k turniketům. 

Úřady technologii koupily od britské firmy Thruvision. Konkrétně půjde o terahertzové skenery TAC-TS4, které podle dopravce nevyzařují radiaci ani jinak neškodí lidskému zdraví. Jedno zařízení vyjde zhruba na 100 tisíc dolarů (přes dva miliony korun).

Šéf Losangelského metropolitního dopravního úřadu (LACMTA) Alex Wiggins odmítl sdělit, kolik skenerů město koupilo. Přístroje totiž prozatím nemají být v každé stanici, ale jen náhodně v některých zastávkách včetně těch nejvytíženějších. 

Žádné fronty 

Dopravce tvrdí, že kontroly nijak neovlivní každodenní rušný provoz metra. "Většina lidí si ani nevšimne, že jsou skenováni, takže nehrozí, že by každý den zmeškali svůj spoj," vysvětluje mluvčí LACMTA Dave Sotero. Zařízení prý funguje "rychle a nerušivě". Úřad už ale nevysvětlil, jak moc každodenní cestování případně naruší osoba, kterou skener vyhodnotí jako podezřelou. 

Podle losangeleských úřadů skenery dokážou rozpoznat podezřelé předměty až z devítimetrové vzdálenosti a během hodiny zkontrolovat dva tisíce pasažérů.

"Pozornost budeme soustředit na zbraně, které mohou být využity k masové střelbě. Zaměříme se na výbušné vesty, útočné pušky, ne nutně na malé zbraně," řekl Wiggins. Přístroj rozpozná kovové i nekovové předměty. 

Někteří lidé nová opatření vítají. "Nikdy nevíte, co se může stát. Někdo může nést něco ve své tašce… Nikdy si nemůžete být jisti," citovala americká televize CBS jednoho z pravidelných pasažérů losangeleského metra.  

"Jakákoliv forma dozoru, která nám může být v dnešní době poskytnuta, je lepší než žádná. Pohybuje se tu mnoho pomatenců," řekla pro americký list The New York Times další cestující, dvaasedmdesátiletá Carole Fellová.

Loupež a osahávání jsou pravděpodobnější 

Podle odborníků ale není užitečnost rámů tak jednoznačná. Brian Taylor z Institutu dopravních studií na americké Kalifornské univerzitě podotýká, že je mnohem pravděpodobnější, že cestující v metru bude okraden nebo ho někdo bude osahávat, než aby se stal obětí teroristického útoku.

Taylor si také není jistý tím, že kontroly nenaruší provoz. "Někdo bude muset zakročit, zastavit tu osobu (která má u sebe podezřelý předmět) a zjistit, o co se tady jedná," řekl pro The New York Times.

Metro v téměř čtyřmilionovém Los Angeles se skládá ze dvou podzemních tras a čtyř linek nadzemního metra. Celkem má 93 stanic. Skenery byly v minulosti testovány i v jiných systémech metra, například v San Franciscu nebo také na vlakových zastávkách v New Jersey. 

Pokus o teroristický útok v metru zažily USA naposledy loni v prosinci. Tehdy se sedmadvacetiletý Bangladéšan odpálil ve stanici metra v New Yorku poblíž náměstí Times Square. Incident se obešel bez mrtvých, podomácku vyrobená bomba si vyžádala čtyři zraněné včetně pachatele. 

Video: Sledovací systémy z Pardubic udržují bezpečný provoz na letištích po celém světě

Sledovací systémy z Pardubic udržují bezpečný provoz na letištích po celém světě. | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 51 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy