Loď s pomocí pro zpustošenou Barmu se potopila

Red Zah, Reuters
11. 5. 2008 15:53
Smrt hladem hrozí více než milionu Barmánců
Barmánci postižení cyklónem čekají ve frontě na pitnou vodu z cisternu.
Barmánci postižení cyklónem čekají ve frontě na pitnou vodu z cisternu. | Foto: Reuters

Rangún - Statisíce Barmánců bojují po ničivém cyklonu Nargis o přežití, protože nemají žádné potraviny. Pokud pomoc do nejpostiženějších oblastí nedorazí co nejdříve, hrozí smrt až 1,5 milionu lidí.

Toto varování dnes zveřejnila humanitární organizace Oxfam na základě zpráv svých pracovníků, kteří jsou přímo v Barmě.

"Z delty Iravadí proudí tisíce zoufalých lidí, kteří hledají jídlo, pití a léky," popisuje situaci Červený kříž.

Ten dnes odpoledne oznámil, že jeho loď se zásobami potravin, léků a šatů se potopila během dvanáctihodinové plavby z Rangúnu do oblasti delty Iravádí. Příčiny nehody zatím nejsou známy.

Plavidlo peváželo hlavně rýži, pitnou vodu a tablety pro čištění vody. Čtyřčlenná posádka se zachránila.

Vládnoucí vojenská junta povolila přísun humanitární pomoci ze zahraničí, ale stále nechce do Barmy pustit cizí záchranáře, lékaře a dobrovolníky.

Barmští vojáci vykládají pomoc z ruského letounu.
Barmští vojáci vykládají pomoc z ruského letounu. | Foto: Reuters

"Máme tady 900 přeživších, ale balíčky s jídlem pouze pro tři stovky z nich. Dáváme přednost ženám a dětem. Někteří muži neměli už mnoho dní žádné jídlo," řekla agentuře Reuters zdravotnice z města Myaung Mya, vzdáleného necelých sto kilometrů od metropole Rangúnu.

Oficiálně režim přiznal na 28 458 tisíc mrtvých a 33 416 nezvěstných.

Podle nezávislých odhadů si ale cyklon, který udeřil v noci z druhého na třetího května, vyžádal už přes sto tisíc obětí. Většina z nich zahynula v důsledku tři a půl metru vysoké vlny tsunami, která zalila deltu Iravádí.

OSN hovoří o 220 tisíc pohřešovaných osobách. 

Největší město tohoto regionu Labutta bylo ze čtyř pětin srovnáno se zemí. Světová organizace pro výživu tam přes víkend dopravila 38 tun humanitární pomoci.

Francie zvažuje, že bude na lodích a helikoptérách dopravovat pomoc přímo lidem a obejde se tak bez prostřednictví vládnoucího vojenského režimu.

"Je vyloučeno, abychom distribuovali pomoc juntě," řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Ministerstvo ale oznámilo, že barmské úřady musejí souhlasit s takovým rozdělováním pomoci.

Do Barmy také míří první nákladní letoun s pomocí ze Spojených států.

 

 

Právě se děje

Další zprávy