Loď Open Arms vplula do italských vod, na palubě má 147 migrantů

ČTK ČTK
15. 8. 2019 14:17
Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 147 migranty z Afriky, která od 1. srpna čekala u ostrova Lampedusa, vplula do italských vod. Učinila tak poté, co ve středu italský soud zrušil zákaz vstupu do italských vod pro lodě nevládních organizací s migranty. Zatím není jasné, kdy loď zakotví v přístavu, neboť o tom panují spory v italské vládě. Část migrantů podle deníku El País zřejmě převezme Španělsko, oficiálně to ale Madrid nepotvrdil.
Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms | Video: Reuters

"Máme na dohled zemi. Lampedusu. Salviniho dekret je pozastaven, jsme v italských vodách s povolením. Zatím nejsme v přístavu, ale konec té noční můry se blíží," napsala organizace Proactiva Open Arms na Twitteru. Už předtím uvedla, že zatím nemá povolení pro vstup do přístavu.

Správní soud v Římě ve středu totiž předběžným opatřením zrušil jen zákaz vstupu do italských vod, aby "byla umožněna záchrana lidí na palubě". Část z nich je na moři už od 1. srpna. Posádka plavidla migranty nalodila při několika záchranných operacích u Libye. Italské úřady od té doby povolily vylodění jen několika nemocným, dětem a těhotným ženám.

Itálie i Malta začaly uzavírat své přístavy lodím nevládních organizací loni po předchozích velkých migračních vlnách a kvůli neschopnosti EU migrační krizi systematicky řešit. Vylodit z plavidel nechávají pouze lidi se zdravotními potížemi či těhotné ženy.

Zákaz vstupu lodí nevládních organizací s migranty prosadil italský vicepremiér Matteo Salvini, který razí od svého loňského nástupu do úřadu ministra vnitra přísnou protiimigrační politiku. Itálie se v minulých letech potýkala s velkou migrační vlnou.

O povolení vpustit loď do přístavu se nyní přou ministři italské vládní koalice, která se minulý týden rozpadla. Zatímco ministr vnitra Salvini (šéf strany Liga) i ve čtvrtek zopakoval, že loď do přístavu nepustí, ministryně obrany Elisabetta Trentaová ze strany Hnutí pěti hvězd se vstupem do přístavu souhlasí. "Nepodepíši nic proti humanitě," uvedla ministryně.

"Humanita neznamená pomáhat pašerákům (lidí) a nevládním organizacím," reagoval na Twitteru Salvini, který minulý týden kvůli dlouhodobým sporům ve vládní koalici a narůstající popularitě jeho strany podal s cílem předčasných voleb návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

"Pro mě humanita znamená investovat do Afriky, a ne jen tak samozřejmě otevírat italské přístavy," dodal Salvini. Ten už ve středu po rozhodnutí italského soudu podepsal nový dekret zakazující lodi vplout do italských vod.

Španělsko podle deníku El País zřejmě přijme část migrantů z této lodi, pokud se na převzetí ostatních dohodnou další země EU; neformální jednání vedou s Evropskou komisí o této věci i Francie a Německo.

Oficiálně zatím španělská vláda převzetí nepotvrdila. Madrid se dosud stavěl odmítavě ke kauze lodi Open Arms mimo jiné proto, že Španělsko se samo potýká s velkou migrační vlnou z Afriky u svých břehů.

Na povolení vstupu do některého z evropských středomořských přístavů čeká mezi Lampedusou, Maltou a Libyí i loď Ocean Viking, na jejíž palubě je přes 350 afrických migrantů včetně sedmi desítek nezletilých.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy