Loď Open Arms vplula do italských vod, na palubě má 147 migrantů

ČTK ČTK
15. 8. 2019 14:17
Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 147 migranty z Afriky, která od 1. srpna čekala u ostrova Lampedusa, vplula do italských vod. Učinila tak poté, co ve středu italský soud zrušil zákaz vstupu do italských vod pro lodě nevládních organizací s migranty. Zatím není jasné, kdy loď zakotví v přístavu, neboť o tom panují spory v italské vládě. Část migrantů podle deníku El País zřejmě převezme Španělsko, oficiálně to ale Madrid nepotvrdil.
Záběry ze španělské záchranné lodi Open Arms | Video: Reuters

"Máme na dohled zemi. Lampedusu. Salviniho dekret je pozastaven, jsme v italských vodách s povolením. Zatím nejsme v přístavu, ale konec té noční můry se blíží," napsala organizace Proactiva Open Arms na Twitteru. Už předtím uvedla, že zatím nemá povolení pro vstup do přístavu.

Správní soud v Římě ve středu totiž předběžným opatřením zrušil jen zákaz vstupu do italských vod, aby "byla umožněna záchrana lidí na palubě". Část z nich je na moři už od 1. srpna. Posádka plavidla migranty nalodila při několika záchranných operacích u Libye. Italské úřady od té doby povolily vylodění jen několika nemocným, dětem a těhotným ženám.

Itálie i Malta začaly uzavírat své přístavy lodím nevládních organizací loni po předchozích velkých migračních vlnách a kvůli neschopnosti EU migrační krizi systematicky řešit. Vylodit z plavidel nechávají pouze lidi se zdravotními potížemi či těhotné ženy.

Zákaz vstupu lodí nevládních organizací s migranty prosadil italský vicepremiér Matteo Salvini, který razí od svého loňského nástupu do úřadu ministra vnitra přísnou protiimigrační politiku. Itálie se v minulých letech potýkala s velkou migrační vlnou.

O povolení vpustit loď do přístavu se nyní přou ministři italské vládní koalice, která se minulý týden rozpadla. Zatímco ministr vnitra Salvini (šéf strany Liga) i ve čtvrtek zopakoval, že loď do přístavu nepustí, ministryně obrany Elisabetta Trentaová ze strany Hnutí pěti hvězd se vstupem do přístavu souhlasí. "Nepodepíši nic proti humanitě," uvedla ministryně.

"Humanita neznamená pomáhat pašerákům (lidí) a nevládním organizacím," reagoval na Twitteru Salvini, který minulý týden kvůli dlouhodobým sporům ve vládní koalici a narůstající popularitě jeho strany podal s cílem předčasných voleb návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

"Pro mě humanita znamená investovat do Afriky, a ne jen tak samozřejmě otevírat italské přístavy," dodal Salvini. Ten už ve středu po rozhodnutí italského soudu podepsal nový dekret zakazující lodi vplout do italských vod.

Španělsko podle deníku El País zřejmě přijme část migrantů z této lodi, pokud se na převzetí ostatních dohodnou další země EU; neformální jednání vedou s Evropskou komisí o této věci i Francie a Německo.

Oficiálně zatím španělská vláda převzetí nepotvrdila. Madrid se dosud stavěl odmítavě ke kauze lodi Open Arms mimo jiné proto, že Španělsko se samo potýká s velkou migrační vlnou z Afriky u svých břehů.

Na povolení vstupu do některého z evropských středomořských přístavů čeká mezi Lampedusou, Maltou a Libyí i loď Ocean Viking, na jejíž palubě je přes 350 afrických migrantů včetně sedmi desítek nezletilých.

 

Právě se děje

před 18 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy