Jsou to výjimeční lidé, nedémonizujte je, zastal se migrantů Richard Gere

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2019 22:53
Loď Ocean Viking, kterou provozují Lékaři bez hranic společně s charitou SOS Méditerranée, vzala v neděli ve Středozemním moři na palubu dalších 81 migrantů, takže jich už celkem převáží 251. Podle agentury AP není jasné, kde a kdy se budou moci běženci vylodit.
Herec Richard Gere mezi migranty na lodi Open arms.
Herec Richard Gere mezi migranty na lodi Open arms. | Foto: ČTK

Třetí den, třetí záchranná akce humanitární lodě Ocean Viking. V pátek vzala posádka na palubu 85 migrantů, v sobotu stejný počet, přičemž se převážně jednalo o lidi ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu. V neděli podle vyjádření Lékařů bez hranic zachránila migranty z gumového plavidla "nezpůsobilého k plavbě na moři". Nalezla je v mezinárodních vodách u Libye.

Jaký bude další osud těchto běženců není jasné, stejně jako je tomu u 160 Afričanů, které od soboty veze plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí.

Malta nicméně posádce na lodi Proactiva Open Arms vzkázala, že by umožnila vylodění 39 migrantů, které zachránila v sobotu, protože se plavili v zóně záchranných operací ostrovního státu. Zbylých 121 osob, které byly na palubě už předtím, přijmout nehodlá.

"Nemůžeme evakuovat 39 lidí a ostatním říct, že musí zůstat," reagoval šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps. Maltská nabídka podle něj na lodi, která už více než týden čeká na povolení zakotvit, zvýšila napětí.

Tuto loď v pátek navštívil americký herec Richard Gere, který vyzval italskou vládu, aby přestala "démonizovat lidi" a místo toho pomohla migrantům, kteří na španělské lodi uvázli. "Jsou to výjimeční lidé, jsou tak silní, prošli si takovým peklem," prohlásil Gere, který dovezl běžencům na plavidle Open Arms vodu a jídlo. "Jejich cesta z rodné země do Libye a co si museli vytrpět… zejména ženy… ženy byly znásilněny, často i několikrát. Muže mučili ve vězení, také často několikrát," upozornil.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy