Loď duchů se objevila v Kanadě. Zmizela loni po tsunami

Zahraničí Zahraničí
26. 3. 2012 16:20
Vrak měří 45 metrů. Přes 12 měsíců brázdil bez posádky oceán
Japonská tsunami.
Japonská tsunami. | Foto: Reuters

Tokio/Vancouver - Víc než rok brázdila bez posádky Tichý oceán. Teď - dvanáct měsíců po ničivé vlně tsunami, která spláchla její domovský přístav - doplula japonská rybářská loď k pobřeží Kanady.

Loď, původně sloužící k lovu olihní, kotvila 11. března 2011 u břehu v japonské prefektuře Aomori. Tsunami ji utrhla a odnesla na širé moře.

Než doplula na druhý konec Atlantiku, změnila se v rezavý vrak. U břehů Britské Kolumbie "loď duchů" objevila kanadská letecká námořní hlídka.

Čtyřicet pět metrů dlouhý vrak přežil bez posádky mnoho bouří. Musel se pohybovat průměrnou rychlostí zhruba kilometr za hodinu.

Japonská
Japonská | Foto: Reuters, Repro The Vancouver Sun

"Už přes rok brázdí Pacifik, proto vypadá dost zbídačeně," řekl listu Vancouver Sun Jeff Olsson ze záchranářského centra ve městě Victoria.

Podle něj zatím není jasné, jestli se vrak bude vytahovat na břeh, nebo ne. To, co z rybářské lodi zbylo, už sice nemá žádnou cenu, loď by ale mohla ohrozit ostatní plavidla.

Navíc z ní do moře mohou vytékat nebezpečné látky (přestože tomu zatím nic nenasvědčuje).

"(S lodí duchů) nechce mít nikdo nic společného, protože náklady na odtažení by byly příliš vysoké," vysvětlil Paul Gray, kapitán a expert na lodní dopravu.

Připomeňte si, jak Japonsko změnila vlna tsunami:

Vrak japonské rybářské lodi je prvním rozměrnějším odpadem z Japonska, který po tsunami dorazil k břehům Severní Ameriky. Téměř jistě ale nebude odpadem posledním.

V Pacifiku se z trosek po zemětřesení a ničivé vlně vytvořil celý obří "odpadkový koberec". Už několik týdnů volně pluje nedaleko břehů Kanady a Spojených států. Je velký jako Německo a Dánsko dohromady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy