Lidí bude letos 7 miliard. Brzy přibude další miliarda

Martin Novák Martin Novák
14. 7. 2011 12:24
Samotná Nigérie na konci století zřejmě počtem obyvatel překoná celou Evropu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Lidstvo stihne ještě letos překročit hranici sedmi miliard obyvatel planety. Populační fond OSN (UNFPA) oznámil, že podle jeho analýzy a projekce se tak stane v říjnu.

Přitom nebude dlouho trvat, než lidé překonají i metu osmi miliard jedinců, o což se zaslouží hlavně vysoká porodnost v některých zemích Afriky a Asie. Hranice osmi miliard padne podle odhadu UNFPA už v roce 2025.

Nárůst celosvětové populace je tak stále strmější. Jedna miliarda lidí žila na Zemi na počátku devatenáctého století. Dvě miliardy kolem roku 1930.

Na konci šedesátých let minulého století to bylo přibližně tři a půl miliardy. Což znamená, že lidská populace se zdvojnásobila během necelých pětačtyřiceti let.

I přes známou politiku jednoho dítěte je stále nejlidnatější zemí Čína (1,3 miliardy) před Indií (1,2 miliardy).

Pak zeje velká propast a na dalších místech jsou Spojené státy (300 milionů), Indonésie (přes 240 milionů) a Brazílie (už více než 200 milionů). V Evropě má nejvíce obyvatel stále Rusko (143 milionů) a Německo (82 milionů).

Nigérie bude mít na konci století 700 milionů obyvatel.
Nigérie bude mít na konci století 700 milionů obyvatel. | Foto: Reuters

Nejrychlejší růst ale měla v posledních letech - a bude mít i v letech následujících - Afrika. Od poloviny minulého století se počet Afričanů zvýšil z 230 milionů na více než 800 milionů.

Nejlidnatější africký stát - Nigérie - má dnes 160 milionů obyvatel, ale podle projekcí by díky vysoké porodnosti jejich počet do konce tohoto století měl vzrůst na 730 milionů.

Je tak možné, že samotná Nigérie bude mít víc obyvatel než celá Evropa dohromady. Demografové totiž soudí, že starý kontinent bude obývat na konci století méně než 700 milionů lidí.

Ze současných šesti miliard lidí na planetě je podle OSN zhruba čtyřiceti procentům z nich méně než pětadvacet let.

V České republice počet obyvatel v posledních letech mírné stoupá, ale především díky přistěhovalectví. Na konci března žilo v České republice 10, 535 milionu lidí. O tři tisíce více než na konci roku 2010.

"Na přírůstku se kladně podepsala zahraniční migrace, naopak přirozeným vývojem se počet obyvatel snížil o 700," informoval Český statistický úřad.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy