Lidí bude letos 7 miliard. Brzy přibude další miliarda

Martin Novák Martin Novák
14. 7. 2011 12:24
Samotná Nigérie na konci století zřejmě počtem obyvatel překoná celou Evropu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Lidstvo stihne ještě letos překročit hranici sedmi miliard obyvatel planety. Populační fond OSN (UNFPA) oznámil, že podle jeho analýzy a projekce se tak stane v říjnu.

Přitom nebude dlouho trvat, než lidé překonají i metu osmi miliard jedinců, o což se zaslouží hlavně vysoká porodnost v některých zemích Afriky a Asie. Hranice osmi miliard padne podle odhadu UNFPA už v roce 2025.

Nárůst celosvětové populace je tak stále strmější. Jedna miliarda lidí žila na Zemi na počátku devatenáctého století. Dvě miliardy kolem roku 1930.

Na konci šedesátých let minulého století to bylo přibližně tři a půl miliardy. Což znamená, že lidská populace se zdvojnásobila během necelých pětačtyřiceti let.

I přes známou politiku jednoho dítěte je stále nejlidnatější zemí Čína (1,3 miliardy) před Indií (1,2 miliardy).

Pak zeje velká propast a na dalších místech jsou Spojené státy (300 milionů), Indonésie (přes 240 milionů) a Brazílie (už více než 200 milionů). V Evropě má nejvíce obyvatel stále Rusko (143 milionů) a Německo (82 milionů).

Nigérie bude mít na konci století 700 milionů obyvatel.
Nigérie bude mít na konci století 700 milionů obyvatel. | Foto: Reuters

Nejrychlejší růst ale měla v posledních letech - a bude mít i v letech následujících - Afrika. Od poloviny minulého století se počet Afričanů zvýšil z 230 milionů na více než 800 milionů.

Nejlidnatější africký stát - Nigérie - má dnes 160 milionů obyvatel, ale podle projekcí by díky vysoké porodnosti jejich počet do konce tohoto století měl vzrůst na 730 milionů.

Je tak možné, že samotná Nigérie bude mít víc obyvatel než celá Evropa dohromady. Demografové totiž soudí, že starý kontinent bude obývat na konci století méně než 700 milionů lidí.

Ze současných šesti miliard lidí na planetě je podle OSN zhruba čtyřiceti procentům z nich méně než pětadvacet let.

V České republice počet obyvatel v posledních letech mírné stoupá, ale především díky přistěhovalectví. Na konci března žilo v České republice 10, 535 milionu lidí. O tři tisíce více než na konci roku 2010.

"Na přírůstku se kladně podepsala zahraniční migrace, naopak přirozeným vývojem se počet obyvatel snížil o 700," informoval Český statistický úřad.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy