Lidí bude letos 7 miliard. Brzy přibude další miliarda

Martin Novák Martin Novák
14. 7. 2011 12:24
Samotná Nigérie na konci století zřejmě počtem obyvatel překoná celou Evropu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Lidstvo stihne ještě letos překročit hranici sedmi miliard obyvatel planety. Populační fond OSN (UNFPA) oznámil, že podle jeho analýzy a projekce se tak stane v říjnu.

Přitom nebude dlouho trvat, než lidé překonají i metu osmi miliard jedinců, o což se zaslouží hlavně vysoká porodnost v některých zemích Afriky a Asie. Hranice osmi miliard padne podle odhadu UNFPA už v roce 2025.

Nárůst celosvětové populace je tak stále strmější. Jedna miliarda lidí žila na Zemi na počátku devatenáctého století. Dvě miliardy kolem roku 1930.

Na konci šedesátých let minulého století to bylo přibližně tři a půl miliardy. Což znamená, že lidská populace se zdvojnásobila během necelých pětačtyřiceti let.

I přes známou politiku jednoho dítěte je stále nejlidnatější zemí Čína (1,3 miliardy) před Indií (1,2 miliardy).

Pak zeje velká propast a na dalších místech jsou Spojené státy (300 milionů), Indonésie (přes 240 milionů) a Brazílie (už více než 200 milionů). V Evropě má nejvíce obyvatel stále Rusko (143 milionů) a Německo (82 milionů).

Nigérie bude mít na konci století 700 milionů obyvatel.
Nigérie bude mít na konci století 700 milionů obyvatel. | Foto: Reuters

Nejrychlejší růst ale měla v posledních letech - a bude mít i v letech následujících - Afrika. Od poloviny minulého století se počet Afričanů zvýšil z 230 milionů na více než 800 milionů.

Nejlidnatější africký stát - Nigérie - má dnes 160 milionů obyvatel, ale podle projekcí by díky vysoké porodnosti jejich počet do konce tohoto století měl vzrůst na 730 milionů.

Je tak možné, že samotná Nigérie bude mít víc obyvatel než celá Evropa dohromady. Demografové totiž soudí, že starý kontinent bude obývat na konci století méně než 700 milionů lidí.

Ze současných šesti miliard lidí na planetě je podle OSN zhruba čtyřiceti procentům z nich méně než pětadvacet let.

V České republice počet obyvatel v posledních letech mírné stoupá, ale především díky přistěhovalectví. Na konci března žilo v České republice 10, 535 milionu lidí. O tři tisíce více než na konci roku 2010.

"Na přírůstku se kladně podepsala zahraniční migrace, naopak přirozeným vývojem se počet obyvatel snížil o 700," informoval Český statistický úřad.

 

Právě se děje

před 3 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy