Tripolis - Libyjská vláda se nebude snažit silou znovu získat moc nad východem země, nyní ovládaným povstalci. Uvedl to v pátek podle agentury AFP náměstek ministra zahraničí Chálid Káim. Ujistil, že vláda je připravena k dialogu.
Kaddáfího síly postoupily v polovině března až na okraj města Benghází, považovaného za hlavní město povstalců, než se rebelům podařilo útok odrazit za pomoci mezinárodních leteckých úderů, zahájených 19. března.
Káim, který se stal klíčovou veřejnou osobností libyjského režimu po začátku nepokojů proti Muammaru Kaddáfímu, uznal, že spojenecké nálety hrály důležitou roli v ústupu vládních sil.
Současným problémem konfliktu je podle něj přítomnost zahraničních sil. "Pokud budou vládní síly postupovat, budou narůstat boje a budeme se muset potýkat s útoky NATO," uvedl.
Podle Káima se nyní povstalci snaží přesvědčit obyvatele Benghází, že vládní síly město napadnou, aby mohly zabíjet lidi a páchat masakry. "My jim dokážeme opak. Nemáme v úmyslu použít sílu," uvedl.
Jak Káim podle agentury AFP připomněl, armáda rozdala obyvatelům Tripolisu "miliony" zbraní, když počátkem konfliktu povstalci postupovali k metropoli a mohlo by to představovat problém v budoucnosti.
Mnoho lidí je podle něj nyní ozbrojeno. "(Obyvatelé) měli strach, a proto přišli za vládou a požadovali zbraně a výcvik," dodal.
Podle agentury Reuters provedlo v pátek časně ráno NATO dva letecké útoky na Tripolis. Cíl nebyl bezprostředně jasný.
Západní "barbarství"
Ve čtvrtek alianční nálety zasáhly Kaddáfího komplex v centru Tripolisu, nicméně vládní činitelé upozornili, že Kaddáfí i s rodinou se před časem z komplexu odstěhoval.
Libyjská vláda nyní podle listu The New York Times pořádá exkurze zahraničních novinářů k tomuto útoky poničenému areálu budov a krytů, aby na něm demonstrovala "barbarství", kterého se vůči libyjským civilistům dopouští Západ.
Libyjští představitelé žurnalistům ukazují, že jedna z bomb, které dopadly ve čtvrtek v časných hodinách na tento komplech, vybuchla jen asi 50 metrů od dětského hřiště.
Mluvčí Kaddáfího vlády nazval tento nálet dalším příkladem toho, jak NATO "vydává miliardy na smrt hned u dětského hřiště".
Kráter u dětského hřiště, který Kaddáfího lidé ukazují médiím, je také jen asi 50 metrů od budovy, která dostala zásah při bombardování, jež nařídil v roce 1986 Ronald Reagan.
Tento nálet údajně přiměl plukovníka Kaddáfího, aby na tomto místě dal vybudovat komplex podzemních krytů.
Panuje podezření, že dětské hřiště v jeho bezprostření blízko nechal Kaddáfí udělat, aby odrazovalo Západ od útoku na nejdůležitější část tohoto komplexu, která se nachází pod zemí pár metrů od něj.