Dobyli jsme Misurátu, hlásí libyjští povstalci

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 5. 2011 17:21
V Sýrii a Jemenu vládní jednotky dál střílejí do demonstrantů
Povstalci už prý ovládají celou Misurátu
Povstalci už prý ovládají celou Misurátu | Foto: Martin Novák

Damašek/Saná/Tripolis - V Sýrii, Jemenu a Libyi pokračují tvrdé boje mezi povstalci, žádajícími odstoupení dlouholetých diktátorů, a vládními jednotkami, které dosavadní hlavy států zatím poslušně brání.

V posledních dnech a hodinách se situace zřejmě nejvíce zdramatizovala v Sýrii, kde prezident Bašír Asad a jeho režim v potlačování už sedm týdnů trvajících nepokojů neustále přitvrzují.

V Libyi zase povstalci oznámili zásadní průlom na severozápadě země. Podle mluvčího Přechodné Národní rady, tedy nejvyššího opozičního orgánu, se rebelům podařilo převzít kontrolu nad městem Misuráta.

To v Sýrii mají podle dostupných informací zatím navrch vládní jednotky. Ve středu Asadovi vojáci najeli s tanky do třetího největšího města Homs a na demonstranty začali bez milosti střílet. Ve čtvrtek dopoledne už humanitární pracovníci a povstalci (zahraniční novináři v Sýrii prakticky nejsou) hlásili, že tanky obsadily i druhé největší město Dará. 

Bojuje se ale po celé zemi. Od začátku nepokojů už podle odhadů neziskových organizací zemřelo nejméně tisíc lidí a na deset tisíc jich bylo během neutuchajících razií tajné policie zatčeno.

Syrský režim označuje občany demonstrující za demokratické reformy a odstoupení autokratického prezidenta jako teroristické gangy, které útočí na civilisty. 

Na situaci v Sýrii ale zatím svět příliš nereaguje. EU sice udělila na třináct nejvyšších představitelů země embargo (nesmějí do EU) a generální tajmeník OSN Pan Ki-Mun vyzval Asáda, aby s násilím přestal, nic dalšího se ale dosud nestalo. V Homsu, Dára a odříznutých příměstských částech Damašku už hrozí humanitární krize. 

Atmosféra strachu

Přestože byla většina zahraničních novinářů ze země vykázána, reportér časopisu Time Martin Fletcher se do Homsu přeci jen dostal a jako možná jediný cizinec viděl, co se ve městě děje. 

Foto: Aktuálně.cz

Z hotelu, kde byl jediným hostem, se nechal v taxíku vozit po městě. "Na každé křižovatce stojí uniformovaní i tajní policisté. U těch větších obyčejně stojí čtyři tanky. Podél vládních budov jsou pytle s pískem. Poblíž hlavní příjezdové cesty je navíc připraveno asi sto dalších tanků."

Dvě hodiny poté, co se Fletcher vrátil z vyjížďky, byl zatčen, prohledán a vyslýchán. Vojáci mu naštěstí uvěřili, že je turista, a tak mu po 7 hodinách dali sušenky a kávu a s vysvětlením, že bojují proti Al-Kájdě ho propustili.  

Povstalci ovládají Misurátu, Kaddáfí byl v televizi

V Libyi už sice spojenci pod vedením Severoatlantické aliance již téměř dva měsíce vytrvale bombardují vojenské a strategické cíle Kaddáfího režimu, bezpečnostní situace je tam ale nejhorší. Boje mezi povstalci a jednotkami diktátora se zdají bezvýchodné - fronta postupuje po metrech.

Ve středu ale spojenci v dlouhé týdny obléhané Misurátě přeci jen oznámili průlom - získali kontrolu nad letištěm. Prorežimní propaganda ve čtvrtek na zprávu z Misuráty zareagovala zveřejněním čerstvého videozáznamu s Muammarem Kaddáfím. Ten se totiž na veřejnosti neobjevil od 30. dubna, kdy spojenci během náletu na Tripolis zabili jeho nejmladšího syna a tři vnoučata.

Později odpoledne však povstalci znovu kontrovali prohlášením, že osvobodili celou Misurátu. Britský prezident David Cameron mezitím vyzval Přechodnou národní radu, aby si v Londýně otevřela zastupitelský úřad.

Agentura AP odpoledne informovala, že libyjské úřady pozvaly západní novináře na prohlídku Kaddáfího komplexu, který spojenci zničili při čtvrtečním bombardování Tripolisu. Podle NATO byl zničen rozsáhlý velicí a kontrolní komplex bunkrů v centru metropole, jenž byl užíván ke koordinaci útoků proti civilistům.

Kaddáfího úředníci naopak tvrdí, že se jednalo o místo, kde se scházeli diktátorovi spojenci a všechny oběti i zranění jsou civilisté.

Jemen hlásí nejvíc mrtvých za poslední měsíc

Vládní síly zvyšují svou agresivitu také v Jemenu. Ve třech největších městech Republikánská garda opět pálila do protestujících občanů ostrou municí. Nejméně osmnáct lidí bylo zabito a další stovky jich byly podle deníku Guardian zraněny. 

Násilí propuklo v hlavním městě Saná, kde se demonstrace asi dvou tisíc studentů místní univerzity změnila v pochod směřující k paláci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Dav lidí provolával "Alláh je věčný" a "nechť nás Bůh zbaví tyrana."

Foto: Aktuálně.cz

Před palácem se ale studentům postavili příslušníci gardy a když jim k rozehnání demonstrace nestačila vodní děla a slzný plyn, začali střílet. Boje skončily asi po čtyřech hodinách, kdy na místo dorazili vojáci, kteří dezertovali a začali  palbu opětovat.

Došlo tak k prvnímu otevřenému střetu mezi vojáky, kteří se přidali na stranu rebelů a Republikánskými gardami -jednotkami, jež jsou prezidentu Sálihovi absolutně věrné.

 

Právě se děje

Další zprávy