Libye si pronajala kus Ukrajiny. Na pěstování pšenice

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2009 13:30
Kyjev výměnou za to získá dodávky ropy, kterou dosud musel odebírat od Rusů
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent.
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent. | Foto: Wikipedia

Tripolis - Libye bude pěstovat pšenici na sto tisících hektarů úrodné půdy.

Ne že by se na severu Afriky změnilo klima a ani libyjští vědci nevynalezli žádný zázračný postup na zúrodnění pouště.

Libyjci si své obilí vypěstují na Ukrajině, od které si část jejího území pronajali. Oba státy tak potvrzují trend posledních let: zemědělsky málo úrodné, ale jinak bohaté země si kupují či pronajímají půdu od států, které jí mají dostatek, a naopak potřebují vylepšit svůj rozpočet.

Dohodu oznámili na tiskové konferenci v Tripolisu libyjský premiér Bagdadí Mahmúdí a ukrajinská ministerská předsedkyně Julia Tymošenková.

"Máme v plánu zřídit na Ukrajině velké investiční centrum, chceme postavit ropnou rafinérii a rozjet další projekty v zemědělské oblasti," uvedl libyjský premiér.

Tymošenkovou přijal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.
Tymošenkovou přijal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. | Foto: Reuters

Ukrajinci doufají, že se jim otevírá velká možnost exportovat obilí a vůbec potraviny na africký kontinent. "Libye je mostem do Afriky. A Afrika se může stát velkým konzumentem a odběratelem ukrajinských zemědělských produktů," řekla Tymošenková.

Podle tiskové agentury Unian se Tymošenková dohodla také na dovozu libyjské ropy, která by měla nahradit chybějící část dodávek z Ruska.

Rusko-ukrajinská spolupráce v energetice je krajně napjatá, obě země se dlouhodobě přou o cenu ropy a plynu proudícího z Ruska na Ukrajinu.

Pšenice. Živí lidstvo už po tisíce let.
Pšenice. Živí lidstvo už po tisíce let. | Foto: Archiv

Libye je zase závislá na dovozu potravin a spolupráce s Ukrajinou pro ni bude finančně výhodná. Podobným způsobem si chce zajistit levnější plodiny například Čína v Demokratické republice Kongo nebo Saúdská Arábie v Súdánu.

Ukrajinští experti ale upozorňují, že půdu budou muset poskytnout soukromí vlastníci, a bude tedy nutné jim nabídnout výhodné podmínky. Celková rozloha pšeničných polí na Ukrajině je odhadována na sedm milionů hektarů.


 

 

Právě se děje

před 47 minutami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy