Libye: Boje o letiště v Tripolisu si vyžádaly 22 mrtvých

ČTK ČTK
3. 8. 2014 10:19
Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího.
Boje o letiště v Tripolisu
Boje o letiště v Tripolisu | Foto: Reuters

Tripolis - Přinejmenším 22 mrtvých si vyžádaly sobotní boje konkurenčních milicí o kontrolu nad mezinárodním letištěm v libyjské metropoli Tripolisu. S odvoláním na místní vládu to uvedla agentura AP.

Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za minulé dva týdny přišlo v této zemi o život více než 200 lidí, mnoho států evakuovalo své občany a diplomatický personál.

O tripoliské letiště bojují těžce vyzbrojení muži od poloviny července. Několik letadel, které na něm zůstaly, je vážně poškozeno. Nedaleko letiště prý v sobotu začalo hořet další skladiště ropy, podle libyjských médií se nad místem vznášel hustý černý dým.

10 tisíc lidí uprchlo do Tunisu

Už na počátku tohoto týdne začal v důsledku raketového útoku hořet skladu s více než 90 miliony litrů paliva. Hasiči, kteří s ohněm dosud bojovali, místo kvůli střelbě v sobotu opustili.

Více než 10 000 lidí už uprchlo před boji do sousedního Tuniska. To už v pátek poprvé uzavřelo hranici a oznámilo, že nebude moci přijmout tolik uprchlíků jako při libyjském povstání v roce 2011. V sobotu však Tunisko alespoň na několik hodin otevřelo jeden z přechodů a přijalo 200 lidí.

Na hranici však uvízlo více než 6000 cizích státních příslušníků, kteří nemají pro vstup do Tuniska potřebné dokumenty. Při pokusu o ilegální překročení hranice tento týden zahynuli již přinejmenším dva lidé.

Ozbrojenci, kteří se podíleli na Kaddáfího svržení a teď se odmítají podřídit centrální vládě, se snaží obsadit a udržet jednotlivé regiony. Bojuje se v metropoli Tripolisu i v druhém největším městě Benghází na východě země. V minulých dnech evakuovala ze země své občany i diplomaty řada zemí, včetně České republiky.

Schůze parlamentu odložena

V sobotu měla začít ustavující schůze nového libyjského parlamentu v Tobrúku na východě země, poslanci ji ale odložili na pondělí. Chtějí počkat, až na místo dorazí co nejvíce zákonodárců.

Původně se měl parlament sejít v Benghází, kde v roce 2011 začalo povstání. Vzhledem k probíhajícím bojům mezi příslušníky konkurenčních milicí však své rozhodnutí změnili. Dosavadní parlament zasedal v hlavním městě Tripolisu, kde byl však několikrát přepaden ozbrojenci.

 

Právě se děje

Další zprávy