Tunisko uzavřelo hranici s Libyí, boje v Tripolisu pokračují

ČTK ČTK
1. 8. 2014 18:20
Do bezpečí v sousední zemi se pokusilo dostat již více než 10 000 lidí.
Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.
Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. | Foto: Reuters

Tripolis/Tunis - Tunisko uzavřelo hlavní hraniční přechod s Libyí Rás Džadír, který leží necelých 200 kilometrů od Tripolisu. V libyjské metropoli a na východě dále pokračují boje konkurenčních milic a do bezpečí v sousední zemi se podle AP pokusilo dostat již více než 10 000 lidí.

Podle agentury Reuters se tuniští pohraničníci před uzavřením hranice pokusili pomocí varovných výstřelů a slzného plynu rozehnat tisíce uprchlíků, z nichž většinu prý tvořili egyptští dělníci, kteří prchli před boji z Tripolisu.

Podle tuniských úřadů se Egypťané pokoušeli násilím dostat na druhou stranu hranice, ačkoli neměli potřebná víza. Při incidentu byl údajně zraněn jeden tuniský pohraničník. Už ve čtvrtek byli při nepokojích na hraničním přechodu údajně zabiti dva Egypťané, které zasáhly střely libyjských bezpečnostních složek.

Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za minulé dva týdny přišlo v této zemi podle agentury Reuters o život 214 lidí a téměř 1000 jich bylo zraněno.

V Tobrúku se má poprvé sejít parlament

V metropoli Tripolisu a ve východolibyjském Benghází dál pokračují boje mezi skupinami milicionářů. Ozbrojenci, kteří se podíleli na Kaddáfího svržení a teď se odmítají podřídit centrální vládě, se snaží obsadit a udržet jednotlivé regiony.

V Benghází páteční výbuch otřásl ústředím policie, budova je prý v troskách. Incident si naštěstí nevyžádal žádné oběti, neboť dům byl od nedávného ostřelování ze strany milicionářů prázdný.

I přes špatnou bezpečnostní situaci na východě země se v sobotu sejde v Tobrúku ke svému ustavujícímu zasedání nově zvolený libyjský parlament. Podle agentury DPA je již značná část z 200 poslanců zvolených v červnových volbách na místě.

Situace v Libyi se rychle zhoršuje a většina zemí z této severoafrické země v minulých dnech evakuovala své občany i diplomaty. České ministerstvo zahraničí dočasně uzavřelo zastupitelský úřad v Tripolisu ve čtvrtek a česká armáda letecky evakuovala deset pracovníků velvyslanectví ČR a jedenáct Švýcarů. Řecké námořnictvo dnes z Libye evakuovalo 77 svých občanů a dalších 109 cizinců převážně z evropských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy