Vegetariáni ve Velké Británii protestují proti nové pětilibrovce. Obsahuje živočišný tuk

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 11. 2016 11:12
Můžete na ni vylít pivo, a přesto se nepromočí. Můžete ji omylem vyprat v pračce, a přesto bude stále jako nová. Zdánlivě dokonale vyrobená pětilibrová bankovka, kterou od září platí lidé ve Velké Británii, ale přece jen jednu vadu má. Polymerový materiál, z kterého je zhotovena, obsahuje živočišný tuk. Zatímco je tak řada Britů z nového platidla nadšená, vegetariáni a vegani proti němu sepisují petici.
Pětilibrová bankovka.
Pětilibrová bankovka. | Foto: Reuters

Londýn Vegetariáni a vegani ve Velké Británii se bouří proti nové pětilibrové bankovce, která je v oběhu od září. Obsahuje totiž živočišný tuk zvaný lůj.

"Je to nepřijatelné pro miliony veganů, vegetariánů, hinduistů, sikhů, džinistů a dalších lidí ve Velké Británii," stojí v online petici, kterou podepsalo už téměř 84 000 lidí.

Sama britská centrální banka Bank of England, která peníze vydává, potvrdila, že se v pětilibrovce nachází stopy loje. O stažení z oběhu ale podle dostupných informací zatím neuvažuje.

Výskyt živočisného tuku nepopřela ani společnost Innovia Films – dodavatel polymeru, který se pro výrobu tohoto platidla používá.

Mluvčí firmy Patricia Pottsová pro CNN sdělila, že výrobci se v současné chvíli snaží příměs živočišného tuku v pětilibrové bankovce eliminovat. Podle ní jde ale o zdlouhavý a obtížný proces.

Společnost Innovia Films dodává polymery také do Austrálie, Kanady, Mexika a na Nový Zéland. Zdali materiály používané pro výrobu peněz v těchto zemích také obsahují živočišné tuky, nebyla Pottsová schopná s jistotou říci.

Pětilibrovka – na rubu s podobiznou Winstona Churchilla a na líci s královnou Alžbětou II. – je první britskou bankovkou vyrobenou z plastu. Bank of England začala ustupovat od papírových platidel hned z několika důvodů. Neušpiní se tak rychle, nepromočí se, mají několinásobně delší životnost a přežijí třeba i vyprání.

 

Právě se děje

Další zprávy