Spisovatel Ishiguro i bojovníci proti jaderným zbraním. Prohlédněte si, kdo převzal Nobelovu cenu

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2017 8:56
Ve švédském hlavním městě Stockholmu se v neděli předávaly letošní Nobelovy ceny za fyziku, chemii, fyziologii a literaturu a taky cena za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Mezi oceněnými byli například britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro nebo trojice vědců, která se věnuje "biologickým hodinám". Zároveň se v norském Oslu předávala i Nobelova cena míru. Tu letos získali aktivisté bojující proti jaderným zbraním.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku, zleva Barry C. Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku, zleva Barry C. Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss. | Foto: Reuters

Nobelova cena za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku letos získali tři američtí vědci za vývoj laserového detektoru gravitačních vln (LIGO).

Objev podle expertů otevírá nové možnosti výzkumu kosmu, zejména při studiu černých děr a neutronových hvězd. Může rovněž přinést více informací o vzniku vesmíru.

Jedna polovina ocenění putuje k fyzikovi německého původu Raineru Weissovi, který působí jako emeritní profesor na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Druhou polovinu švédská Královská akademie věd rozdělila mezi Barryho C. Barishe a Kipa S. Thorneho, emeritní profesory z Kalifornského technologického institutu.

Weiss vynalezl laserovou interferenční techniku, která je základem projektu LIGO. Barish je pak předním odborníkem na gravitační vlny a Thorne jedním z nejvýznamnějších světových expertů v oblasti Einsteinovy obecné teorie relativity.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy