Spisovatel Ishiguro i bojovníci proti jaderným zbraním. Prohlédněte si, kdo převzal Nobelovu cenu

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2017 8:56
Ve švédském hlavním městě Stockholmu se v neděli předávaly letošní Nobelovy ceny za fyziku, chemii, fyziologii a literaturu a taky cena za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Mezi oceněnými byli například britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro nebo trojice vědců, která se věnuje "biologickým hodinám". Zároveň se v norském Oslu předávala i Nobelova cena míru. Tu letos získali aktivisté bojující proti jaderným zbraním.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku, zleva Barry C. Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku, zleva Barry C. Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss. | Foto: Reuters

Nobelova cena za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku letos získali tři američtí vědci za vývoj laserového detektoru gravitačních vln (LIGO).

Objev podle expertů otevírá nové možnosti výzkumu kosmu, zejména při studiu černých děr a neutronových hvězd. Může rovněž přinést více informací o vzniku vesmíru.

Jedna polovina ocenění putuje k fyzikovi německého původu Raineru Weissovi, který působí jako emeritní profesor na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Druhou polovinu švédská Královská akademie věd rozdělila mezi Barryho C. Barishe a Kipa S. Thorneho, emeritní profesory z Kalifornského technologického institutu.

Weiss vynalezl laserovou interferenční techniku, která je základem projektu LIGO. Barish je pak předním odborníkem na gravitační vlny a Thorne jedním z nejvýznamnějších světových expertů v oblasti Einsteinovy obecné teorie relativity.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy