Spisovatel Ishiguro i bojovníci proti jaderným zbraním. Prohlédněte si, kdo převzal Nobelovu cenu

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2017 8:56
Ve švédském hlavním městě Stockholmu se v neděli předávaly letošní Nobelovy ceny za fyziku, chemii, fyziologii a literaturu a taky cena za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Mezi oceněnými byli například britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro nebo trojice vědců, která se věnuje "biologickým hodinám". Zároveň se v norském Oslu předávala i Nobelova cena míru. Tu letos získali aktivisté bojující proti jaderným zbraním.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku, zleva Barry C. Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku, zleva Barry C. Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss. | Foto: Reuters

Nobelova cena za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku letos získali tři američtí vědci za vývoj laserového detektoru gravitačních vln (LIGO).

Objev podle expertů otevírá nové možnosti výzkumu kosmu, zejména při studiu černých děr a neutronových hvězd. Může rovněž přinést více informací o vzniku vesmíru.

Jedna polovina ocenění putuje k fyzikovi německého původu Raineru Weissovi, který působí jako emeritní profesor na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Druhou polovinu švédská Královská akademie věd rozdělila mezi Barryho C. Barishe a Kipa S. Thorneho, emeritní profesory z Kalifornského technologického institutu.

Weiss vynalezl laserovou interferenční techniku, která je základem projektu LIGO. Barish je pak předním odborníkem na gravitační vlny a Thorne jedním z nejvýznamnějších světových expertů v oblasti Einsteinovy obecné teorie relativity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy