Letiště přitvrzují, zkontrolují vám doslova všechno

Lucie Kalivodová
4. 1. 2010 23:00
Nigerijský terorista změnil svět cestování letadly. Připravte se na tvrdé kontroly
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu.
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy zpřísnily od pondělka kontroly všech cizinců odlétajících na americká letiště. K témuž tlačí i jiné země.

Podle nového nařízení amerického Úřadu pro bezpečnost dopravy (TSA) bude každý cestující mířící do USA z Nigérie, Jemenu, Pákistánu, Saúdské Arábie, Kuby, Íránu, Súdánu, Sýrie, Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Libanonu, Somálska a Libye podroben důkladné tělesné prohlídce.

Přísnější pravidla se budou týkat i těch, kteří sice z těchto zemí nepocházejí, ale jejichž letadlo v nich mělo mezipřistání. Tato opatření následují poté, co se podařilo na palubě letadla mířícího do Spojených států zneškodnit teroristu.

V letadle z Amsterodamu do Detroitu letěly téměř tři stovky lidí. Třiadvacetiletý atentátník Umar Farúk Abdulmutallab, který pochází z Nigerie, údajně prošel výcvikem v Jemenu. Na palubě letadla chtěl odpálit nálož, ta ale selhala.

Muž má vazby na Al-Kaídu. Jemen a Pákistán jsou nyní ohrožovány zvýšenou aktivitou muslimských extremistů.

Podle TSA však budou i nadále prováděny namátkové prohlídky a kontroly zavazadel lidí, kteří z inkriminovaných zemí nepocházejí a ani přes ně neletěli.

Obrázek poskládaný s pomocí technologie ThruVision.
Obrázek poskládaný s pomocí technologie ThruVision. | Foto: ThruVision

Po pokusu o atentát na let Airbusu A330 americké společnosti Delta Airlines do Detroitu ohlásily přísnější bezpečnostní opatření i britské, francouzské, italské, nizozemské a španělské úřady.

Pražské letiště podle tiskového oddělení nejprve žádná speciální opatření zavést nechtělo, na nátlak americké strany však nakonec některá dodatečná opatření přijalo.

"Obecně přísnější pravidla pro lety do USA platí již několik let. Dodatečná pravidla, která jsme přijali na žádost americké strany, by řádově měla být v platnosti několik týdnů," řekla Aktuálně.cz Michaela Lagronová, mluvčí Letiště Praha.

"Delta Airlines vypravuje pětkrát týdně v 9,30 ráno přímý let z Ruzyně do New Yorku. Přísnější kontroly se týkají všech pasažérů a jejich příručních zavazadel. K tomu bylo zapotřebí navýšit počet pracovníků. Ke zpoždění doposud nedošlo, všechna letadla zatím odletěla včas," dodala.

Britská letištní společnost BAA oznámila, že se chystá kvůli vyšší bezpečnosti už brzy nainstalovat na londýnském letišti Heathrow tělesné skenery.

Používání těchto skenerů je ale sporné. Přístroj odhaluje lidské tělo v trojrozměrné podobě. Jinak řečeno: Člověk je zobrazen, jako by byl nahý. Navíc jsou tato zařízení finančně nákladná - jeden stojí přes milion dolarů, zatímco klasický rentgenový přístroj stojí zhruba padesát tisíc dolarů.

Britské letiště Heathrow.
Britské letiště Heathrow. | Foto: Reuters

Skenery chce v nejbližší době zavést i amsterodamské letiště Schiphol, kde v současnosti probíhá jeho zkušební provoz. Další přísnější pravidla začínají mít taktéž konkrétnější obrysy - kromě důkladné osobní prohlídky, nebudou moci pasažéři hodinu před přistáním vstát ze svého sedadla a budou si muset zvyknout na větší počet vycvičených psů hledajících na letištích bomby.

Letecká společnost Air Canada nebude cestujícím dovolovat, aby sahali do svých příručních zavazadel hodinu před přistáním, a nebudou smět mít nic na klíně - tedy ani notebook nebo cestovní polštářek. Mimořádná opatření platí po celém světě na všechny lety do USA a to na dobu neurčitou.

V nigerijském Lagosu, odkud Abdulmutallab odletěl do Amsterodamu, ale zůstává vše při starém. O cvičených psech, kteří umějí vyčenichat bombu, začíná vedení letiště prozatím jen uvažovat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy