Lékaři bez hranic v Gaze: Bojíme se bomb, nevycházíme

Roman Gazdík
15. 1. 2009 18:04
Situace v bombardovaném městě se dnes podle organizace rapidně zhoršila
Scéna z Dantova Pekla?
Scéna z Dantova Pekla? | Foto: Reuters

Praha/Paříž - Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF), která má nyní v Gaze tým více než dvaceti doktorů, se během dneška situace v pásmu rapidně zhoršila. Kvůli izraelskému bombardování tak doktoři MSF vůbec nevycházejí ven. Jedna z nemocnic v pásmu byla dokonce podle MSF bombardována.

Lékařský personál v krizové oblasti je přepracovaný a potřebuje urychleně nahradit. MSF se navíc setkali s pacienty, jejichž zranění potvrzují starší zprávy o tom, že Izrael v pásmu může používat experimentální zbraně jako hustou inertní kovovou výbušninu (DIME) či bílý fosfor, který podle organizace Human Rights Watch odporuje mezinárodnímu právu.

Aktuálně.cz po telefonu mluvilo s Mego Terzianem, pařížským zástupcem ředitele pro nouzové situace.

Jsme uvezněni

A.cz: Jeden z norských lékařů, kteří se před několika dny vrátili z Gazy, ji popsal jako „skutečnou scénu z Dantova pekla". Jaké je vaše hodnocení situace?

Terzian: Náš tým se nyní nemůže v Gaza City (hlavní město pásma s půl milionem obyvatel - pozn. red.) pohybovat. Máme tam malou kliniku s třiceti lůžky, kde naši lékaři poskytují pooperační péči.  Od dnešního rána nejsme schopni se v Gaza City pohybovat, nejsme schopni jít do nemocnice Al-Šifá, odkud si bereme pacienty, kteří byli operováni. Situace se dramaticky od dnešního rána zhoršuje.

Zraněná Palestinka v nemocnici Al-Šífa v Gaze
Zraněná Palestinka v nemocnici Al-Šífa v Gaze | Foto: Reuters

Před několika minutami jsme obdrželi informaci, že jedna z nemocnic, která se jmenuje Al-Kuds, byla bombardována (nemocnice dostala zásah i podle svědků, se kterými mluvily agentury AFP a Nová Čína - pozn. red.).

Podle informace, kterou ale musím ještě potvrdit, jsme dnes také začali přijímat pacienty přímo z boje, tedy nikoli ty, kteří byli operováni v Al-Šífa.

A.cz: Proč se nemůžete pohybovat po Gaza City?

Bombardování se ode dnešního rána zintenzivnilo, takže jsme se rozhodli nevycházet ven. A kvůli tomu, že byla bombardována ona nemocnice, se také obáváme o bezpečnost našich pracovníků.

"Po doteku s kůží hoří ještě dvě hodiny"

A.cz: Izrael říká, že dělá všechno, aby zabránil civilním obětem. Co si o tom myslíte?

Myslím, že vysoká čísla zraněných a mrtvých svědčí o pravém opaku. Zraněných je nyní po dvaceti dnech bojů více než 5000 a máme jeden tisíc mrtvých. Tohle je realita.

A.cz: Jak myslíte, že musí mezinárodní společenství reagovat?

Musí tu být větší diplomatický tlak na obě strany, aby okamžitě zastavily boje.

Lékaři bez hranic

  • Nevládní sekulární humanitární organizace založená skupinkou francouzských lékařů v roce 1971
  • Mají přibližně 1000 zaměstnanců a ročně přijmou na projekty okolo 3000 dobrovolníků z řad lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků
  • Osmdesát procent rozpočtu 400 milionů dolarů poskytují soukromí dárci.
  • Aktivně poskytují péči ve více než 70 zemích, často v místech válečných konfliktů
  • V roce 1999 dostali Nobelovu cenu míru

A.cz: Objevily se zprávy, že Izraelci používají střely naplněné bílým fosforem a norští doktoři z týmu NORWAC, kteří pracovali v nemocnici Al-Šífa a o kterých už byla řeč, tvrdí, že viděli zranění, která nasvědčují, že Izrael zde experimentálně používá tzv. Hustou inertní kovovou výbušninu (DIME). Setkali jste se se zraněními, která by tomu nasvědčovala?

Jedna z našich doktorek viděla pacienty s podobnými popáleninami uvnitř nemocnice Al-Šífa včera. Nemůžeme na sto procent potvrdit, že tato zranění jsou způsobená fosforovými bombami či nějakými jinými bombami. Ale naše doktorka potvrdila, že viděla pacienty s atypickými popáleninami.

A.cz: Můžete ta zranění popsat?

Počkejte chvilku, podívám se, jak to přesně formulovala. Přečtu vám, jak popsala pacienta: „Po tom, co se dotkne kůže, látka hoří po další dvě hodiny, výsledkem jsou rozsáhlejší rány. Když se ona látka dotkne kovu, rozpustí ho. Rány jsou velmi hluboké."

Byla to pravděpodobně nějaká chemikálie, ale nejsme si jistí, zda se jednalo o fosfor, nebo něco jiného. Mohu ale potvrdit, že v Al-Šífa byli včera hospitalizováni další pacienti s podobnými zraněními.

Jsme unavení, potřebujeme střídat

A.cz: Jste v kontaktu s izraelskými úřady?

Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza.
Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza. | Foto: Reuters

Jsme s nimi v kontaktu, aby dovolily vstup našeho dalšího chirurgického týmu do Gazy. Máme sedm lidí (doktoři, anesteziologové a sestry), kteří jsou už pět dní zaseklí v Jeruzalémě. V Gaze máme tři zahraniční lékaře a dvacet palestinských doktorů.

A.cz: Jaká je situace v nemocnicích v Gaze. Čeho se jim nedostává?

V nemocnici Al-Šífa, se kterou spolupracujeme, nejvíce potřebují externí fixátory (umožňující vnější upevnění zlomených kostí - pozn. red.) a také velmi potřebují anestetika. Lidské zdroje jsou na místě, ale jsou velmi vyčerpaní a potřebují vyměnit.

 

Právě se děje

Další zprávy