Lék na trauma: Strachu se jde zbavit během šesti hodin

Zahraničí Zahraničí
14. 12. 2009 16:30
Vědci doufají, že jejich práce, vydaná v časopise Nature, bude nápomocna hlavně těm lidem, kteří trpí posttraumatickým stresem

Londýn - Podle nové studie, která vyšla v časopise Nature, mají lidé šest hodin na to, aby z paměti vymazali myšlenky spojené se strachem.

Odlehčit člověku od tíživých myšlenek může podle vědců takzvané "rekonsolidační okno" - časově omezená doba, kdy se mohou záporné myšlenky změnit na neutrální či příjemné.

Tým vědců z newyorské univerzity byl schopen efektivně neutralizovat myšlenky strachu během šesti hodin. Vědci doufají, že jejich práce bude nápomocna například lidem trpícím posttraumatickým stresem.

Během výzkumu dostávali dobrovolníci elektrické šoky pokaždé, když jim byl ukázán obrázek s barevnými čtverci. Cílem bylo vybudit v účastnících pokusu emoce strachu, když čtverec příslušné barvy uvidí.

O den později vědci pracovali na tom, jak strach odstranit. Ukazovali dobrovolníkům stejné obrázky, tentokrát ale bez elektrických šoků.

Vystavení olovu může urychlit běžné změny v mozku, ke kterým dochází s přibývajícím věkem.
Vystavení olovu může urychlit běžné změny v mozku, ke kterým dochází s přibývajícím věkem. | Foto: www.freeimages.co.uk

Vědecký tým vypozoroval, že léčba funguje, jen pokud si dobrovolníci vzpomněli na svou zkušenost ne déle než šest hodin před začátkem "terapeutického procesu".

Léčebný proces také zablokoval pouze strach pro specifický čtverec, který byl pamětí vyvolán. Ukázalo se, že vyvolávání a léčba strachu pracuje na bázi konkrétních předmětů.

"Načasování má při kontrole strachu daleko důležitější roli, než jsme si doposud mysleli," řekla doktorka Elizabeth Phelpsová, vedoucí týmu.

"Lidé by si měli uvědomit, že to, co je děsivé, není realita, ale paměť samotná," řekla profesorka Anke Ehlersová, expertka na posttraumatický stres z Londýnského institutu psychiatrie. "Pomoci může jednoduše i to, že se o strachu bude mluvit. To je běžná součást terapie," dodala. 

 

Právě se děje

Další zprávy