Lék na astma je možná na dosah, vědci našli původce

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 9. 2012 14:32
Astma vyvolávají respirační syncyciální viry. Výzkum na myších ukázal proč

Pittsburgh - Virová infekce v novorozeneckém věku může vést k trvalému poškození imunitního systému, které se v pozdějším věku projeví rozvojem astmatu.

Naznačuje to alespoň studie na myších, jejíž závěry publikovali američtí vědci v odborném magazínu Nature Medicine.

Zdá se, že za astma může být zodpovědný Respirační syncyciální virus (RSV), který zbavuje buňky imunitního systému schopnosti zklidnit podrážděné dýchacích cesty.

Autoři studie věří, že se jim na základě zmiňovaného objevu může podařit najít cestu k léku, jenž by astma zcela vyléčil.

Bronchiální astma je chronické onemocnění, při němž se pacientovy dýchací cesty v případě podráždění, jež může mít mnoho příčin, zúží, zanítí a produkují příliš lepkavého hlenu. To ztěžuje, nebo dokonce znemožňuje dýchání.

Souvislost opakovaných infekcí plic virem RSV, jež mají u novorozenců a malých dětí často těžký průběh, už naznačily předchozí studie.

Například jedna švédská studie, na níž upozornil server BBC, ukázala, že 39 % dětí, které byly v útlém věku hospitalizovány s RSV, trpělo v osmnácti letech astmatem. U dětí, jež s virem problémy neměly, bylo astma zjištěno jen v 9 % případů.

Na to, proč tomu tak je, ale Švédi odpovědět nedokázali. Vysvětlení nabídli až jejich američtí kolegové. Zdá se, že Respirační syncyciální virus dokáže v dýchacích cestách napadat regulační T-lymfocyty, což jsou buňky imunitního systému zodpovědné za potlačení autoimunitních reakcí a řízení tolerance k vlastním tkáním.

"Infekce RSV vedla ke kompletní ztrátě potlačovací funkce T-lymfocytů, což u myší vyvolalo astma. Cítíme, že náš objev může vést k objevu účinné prevence i léku, a to zejména u dětí, v jejichž rodině se astma vyskytuje," shrnuli pro BBC závěry svého výzkumu Anuradha Rayová a Prabir Ray z Univerzity v Pittsburghu.

 

Právě se děje

Další zprávy