Lego končí s inzercí v Daily Mail. Reaguje na kampaň proti šíření nenávisti

Filip Rožánek Filip Rožánek
12. 11. 2016 15:25
Kampaň Stop Funding Hate, která bojuje proti šíření nenávisti, slaví první úspěch. Dánská společnost Lego na svém twitterovém účtu oznámila ukončení inzertní spolupráce s britským listem Daily Mail. Aktivistům vadí, že deník šíří nenávist proti uprchlíkům a útočí na soudce britského Nejvyššího soudu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Londýn -  Celosvětově známý výrobce hraček Lego už nebude inzerovat v britském deníku Daily Mail. Jako první ze světových korporací tak přijal výzvu kampaně Stop Funding Hate. Ta vyzývá firmy, aby svou inzercí nepodporovaly šíření nenávisti.

Aktivistům vadí zejména bulvární deníky Sun, Daily Mail a Daily Express. Kromě nedávných útoků na britské soudce Nejvyššího soudu za verdikt, že s odchodem Velké Británie z Evropské unie musí souhlasit také parlament, je znepokojuje i údajné štvaní proti uprchlíkům.

"Jsme naprostými zastánci svobody projevu a její důležité role v demokratické společnosti. Proto také nechceme, aby se do věci vložila vláda," vysvětlují zakladatelé sdružení na Facebooku. 

Ke stejnému rozhodnutí se aktivisté snaží přimět i společnosti jako je Marks Spencer, Virgin Lidl či Pepsi. Jenže výrobce limonád a zároveň majitel mnoha dalších značek potravin už vzkázal, že prosby aktivistů nevyslyší.

"O tom, kde inzerujeme, se nerozhodujeme podle redakčních postojů jednotlivých novin," sdělila Pepsi serveru Huffington Post.

Moje staré modely bez návodu už nesložím, musím vyprázdnit hlavu, abych mohl pracovat na nových věcech, říká Milan Reindl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 30 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy