Mimořádná zpráva

Láska díky Pomahačovi. Muž s novým obličejem se oženil

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 4. 2013 8:55
První Američan s transplantovaným obličejem vděčí za úsměv Bohdanu Pomahačovi
Bohdan Pomahač a jeho šťastný pacient krátce po operaci.
Bohdan Pomahač a jeho šťastný pacient krátce po operaci. | Foto: ČTK

Dallas - I to nejhorší, co člověka v životě potká, se nakonec může v dobré obrátit.

Svědčí o tom příběh sedmadvacetiletého Dallase Wiense z Texasu.

Když ho v roce 2008 při práci na stavbě zranil výboj elektrického proudu tak těžce, že přišel o zrak a celý obličej, sázel by na jeho šťastnou budoucnost sotvakdo.

Český lékař Bohdan Pomahač mu před dvěma lety - jakožto vůbec prvnímu pacientovi ve Spojených státech - transplantoval novou tvář a s ní i možnost po dlouhé době opět vyloudit úsměv.

O další dva roky později už Dallas díky zručnosti ostravského rodáka rozdává dokonce novomanželské úsměvy.

Přes nepřízeň osudu a fakt, že už nikdy neuvidí, si totiž Dallas Wiens našel partnerku Jamie Nashovou a v sobotu se s ní oženil. Také Jamie měla štěstí v neštěstí. V roce 2010 přežila těžkou havárii, po níž málem uhořela ve svém voze.

Nebýt obou tragédií, Dallas a Jamie by se nejspíš nikdy nepotkali. Seznámili se totiž na pooperační terapii. "Přitahoval mě. Prostě jsem se s ním musela setkat, koukala jsem na něj přes celou místnost, je na něm něco výjimečného," svěřila se Jamie Nashová televizi NBC.

Nejprve ale musela překonat Dallasův odpor. "Zařekl jsem se, že se nechci zamilovat ani mít žádný vztah," vzpomíná. Pak ale přišel zvrat. "Celou noc jsme si povídali, pak jsme si domluvili schůzku, šli na večeři a od té doby jsme spolu každý den," dodává jeho novopečená manželka.

Problémy, s nimiž se musejí kvůli svým poraněním každý den vyrovnávat, společně zvládají lépe. Dallas má v pořádku ruce, Jamie zase normálně vidí.

"Náš příběh je příběhem naděje, příběhem skutečných přeživších. Pokud jsme to dokázali my, může to zvládnout kdokoliv. Všichni něčím procházíme a já chci všem dát naději," uzavírá šťastná nevěsta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy