Kybernetičtí partyzáni napadli systémy běloruských drah. Požadují propuštění 50 vězňů

ČTK ČTK
25. 1. 2022 10:05
Běloruská opoziční skupina počítačových pirátů v pondělí ohlásila, že zašifrovala některé počítačové systémy běloruských státních drah, aby narušila přepravu ruských jednotek do Běloruska. Skupina samozvaných kybernetických partyzánů se již dříve přihlásila k řadě počítačových útoků, napsala agentura Reuters.
Kyberútok v Bělorusku (ilustrační foto).
Kyberútok v Bělorusku (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Skupina tvrdí, že je připravena drahám poskytnout šifrovací klíče za podmínky, že úřady osvobodí padesátku politických vězňů a znemožní přítomnost ruských vojsk v Bělorusku. Skupina ujistila, že úmyslně nenapadla automatické a bezpečnostní systémy železnic.

Tvrzení nemohlo být okamžitě ověřeno, ale běloruské dráhy oznámily, že prodej elektronických jízdenek "z technických důvodů" momentálně nefunguje. Dráhy podle státní tiskové agentury Belta pracují na jeho obnově a zákazníkům radí, ať si zatím kupují jízdenky v pokladnách. O jakémkoliv průniku do počítačových systémů se dráhy nezmínily a na dotazy Reuters dosud neodpověděly.

Juliana Šemetovecová, která se označila za mluvčí počítačových partyzánů, ačkoliv není členkou skupiny, řekla Reuters, že útok zřejmě postihl nákladní dopravu. Cílem podle ní mělo být zabránit přesunům ruských jednotek, ale zatím je příliš brzy na hodnocení, zda akce uspěla.

Rusko přesouvá vojenskou techniku a vojáky do Běloruska před společným cvičením, které se uskuteční v únoru. Očekává se, že manévry zvýší napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině, u jejíchž hranic se soustřeďují ruská vojska, ačkoliv Moskva popírá, že by měla v úmyslu napadnout sousední zemi.

Šemetovecová uvedla, že sama žije v USA, ale z bezpečnostních důvodů nemůže odhalit identitu či cokoli dalších o členech skupiny, která podle ní vznikla v září 2020 po brutálních zásazích běloruských úřadů proti masovým demonstracím. Jejich účastníci protestovali proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka, jehož úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb. Skupina se dříve přihlásila k odpovědnosti za ochromení vládních internetových stránek, k napadení počítačů ministerstva vnitra a vládních databází a k odhalení jmen a osobních údajů příslušníků bezpečnostních složek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy