Kubu a USA po patnácti letech spojila přímá telefonní linka

Simona Fendrychová
12. 3. 2015 21:30
Dosud se všechny hovory uskutečňovaly přes třetí zemi. Proto byly velmi drahé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Havana - Pozvolná obnova vztahů mezi Kubou a Spojenými státy, kterou loni v prosinci odstartovali prezidenti Barack Obama a Raúl Castro, pokračuje.

Po patnácti letech obě země spojila přímá telefonní linka, napsal server BBC.

Od průlomového oznámení se jedná o první podepsanou dohodu a zároveň o jednu z klíčových snah Obamovy administrativy, kterou ve vztahu ke Kubě vyvíjí.

Kubánci žijící ve Spojených státech se nyní budou moci s příbuznými či přáteli na Kubě spojit mnohem snadněji a především levněji.

Telefonáty totiž nebude muset zprostředkovávat třetí země, jak tomu bylo doposud.

Internet na Kubě

Působení americké telekomunikační společnosti IDT na ostrově prý rovněž zároveň zajistí obchodní a pracovní příležitosti, což bude znamenat přínos především pro kubánskou stranu.

Washington zároveň doufá, že zlepšení telekomunikace v budoucnu přispěje také k rozšíření dostupnosti internetu na Kubě. K tomu má - především kvůli vysokým cenám - přístup maximálně čtvrtina lidí.

Obnovení diplomatických vztahů

Vztahy mezi Washingtonem a Havanou byly více než půl století poznamenané Kubánskou revolucí a nástupem komunistů k moci v roce 1959.

Nová kapitola v americko-kubánských vztazích byla započata právě loni v prosinci, když prezident Barack Obama označil dosavadní konfrontační politiku vůči Kubě za překonanou. V té samé době se Raúl Castro nechal slyšet, že i on je připraven přijmout kroky k normalizaci vzájemných vztahů s USA.

Následovalo propuštění několika kubánských vězňů výměnou za pět let na Kubě vězněného Američana Alana Grosse. V lednu kubánský režim dokonce přislíbil propustit 53 politických vězňů, z nichž někteří jsou již na svobodě.

Diplomatická jednání se dále zaměřují na migrační politiku či opětovné zřízení ambasád.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy