reklama
 
 

Kuba má trumf. Cohiba Behike, nejlepší doutník světa

27. 3. 2010 18:59
Nová řada doutníků osobní značky Fidela Castra je vyrobena z vzácných listů tabáku

Havana/Londýn - "S doutníky obchoduji třicet let. A řekl bych, že tenhle má velmi vážnou šanci stát se tím nejlepším na světě."

Ředitel britského dovozce doutníků Hunters & Frankau Simon Chase potvrzuje, že ve světě tabákových fajnšmekrů se chystá historická událost.

V polovině června totiž kubánská společnost Habanos dodá na světový trh doutníky značky Cohiba Behike.

Společnost při jejich výrobě vůbec poprvé použila zvláštní druh vzácných tabákových listů zvaných medio tiempo. A podle těch málo vyvolených, kteří měli příležitost doutník vychutnat při jeho oficiálním ohlášení letos v únoru v Havaně, je prostě dokonalý.

Dokonalost sama

"Je to kubánský doutník přivedený k dokonalosti," řekl stanici CNN londýnský obchodník s doutníky Mitchell Orchant. "Kubáncům se na něm povedlo všechno: značka, velikost i chuť." Na své čekací listině už má podle svých slov tisíc lidí.

"Bude to sběratelsky velmi cenný kus. Už teď vím o lidech, kteří ho plánují uložit na deset let. Bude se prodávat velmi rychle a to potlačí ceny vzhůru," dodal znalec.

Značka Cohiba je vlajková loď kubánských doutníků a roku 1966 byla spuštěna na počest vůdce a diktátora Fidela Castra. Vyrábějí se v El Laguito poblíž Havany, v továrně předělané z honosné vily někdejšího třtinového magnáta.

Obchodník Simon Chase tyto doutníky na Kubě každoročně draží pro charitu, často za přítomnosti samotného Comandanteho. I on už rodící se legendu ochutnal.

"Měl bohatou a výraznou chuť. Není snadné vyrobit charakteristický doutník v něčem, co už je nejprestižnější značkou na světě," řekl.

Cohiba byla na Kubě už před Columbem

Tajemství úspěchu je v listech z horní části tabákovníku, které produkují jen některé rostliny. To z nich dělá vzácnost.

Behike se bude prodávat ve třech velikostech a Hunters & Frankau je bude prodávat za 25, 33 a 39 liber. V korunách se tak budou ceny pohybovat zhruba od 700 do 1100 korun za kus.

Koupí Cohiby podpoříte režim, který vězní své odpůrce. Podívejte se

Kuřáci ve Spojených státech si ale nejspíš budou muset připlatit. Kvůli embargu na kubánské zboží se totiž Cohiby do USA oficiálně dovážet nesmějí. To spolu s poptávkou převyšující nabídku povede k růstu cen.

Cohiba je staré slovo indiánského kmene Taino a označuje svazek tabákových listů. Jako první z Evropanů viděl původní obyvatele Kuby kouřit tyto předchůdce doutníků Kryštof Kolumbus. Novodobé Cohiby dostávali nejdřív jen diplomatické návštěvy, od roku 1982 jsou ale na prodej v limitovaných sériích.

autor: Karel Toman | 27. 3. 2010 18:59

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama