Kuba má trumf. Cohiba Behike, nejlepší doutník světa

Karel Toman
27. 3. 2010 18:59
Nová řada doutníků osobní značky Fidela Castra je vyrobena z vzácných listů tabáku

Havana/Londýn - "S doutníky obchoduji třicet let. A řekl bych, že tenhle má velmi vážnou šanci stát se tím nejlepším na světě."

Ředitel britského dovozce doutníků Hunters & Frankau Simon Chase potvrzuje, že ve světě tabákových fajnšmekrů se chystá historická událost.

V polovině června totiž kubánská společnost Habanos dodá na světový trh doutníky značky Cohiba Behike.

Společnost při jejich výrobě vůbec poprvé použila zvláštní druh vzácných tabákových listů zvaných medio tiempo. A podle těch málo vyvolených, kteří měli příležitost doutník vychutnat při jeho oficiálním ohlášení letos v únoru v Havaně, je prostě dokonalý.

Dokonalost sama

"Je to kubánský doutník přivedený k dokonalosti," řekl stanici CNN londýnský obchodník s doutníky Mitchell Orchant. "Kubáncům se na něm povedlo všechno: značka, velikost i chuť." Na své čekací listině už má podle svých slov tisíc lidí.

"Bude to sběratelsky velmi cenný kus. Už teď vím o lidech, kteří ho plánují uložit na deset let. Bude se prodávat velmi rychle a to potlačí ceny vzhůru," dodal znalec.

Značka Cohiba je vlajková loď kubánských doutníků a roku 1966 byla spuštěna na počest vůdce a diktátora Fidela Castra. Vyrábějí se v El Laguito poblíž Havany, v továrně předělané z honosné vily někdejšího třtinového magnáta.

Obchodník Simon Chase tyto doutníky na Kubě každoročně draží pro charitu, často za přítomnosti samotného Comandanteho. I on už rodící se legendu ochutnal.

"Měl bohatou a výraznou chuť. Není snadné vyrobit charakteristický doutník v něčem, co už je nejprestižnější značkou na světě," řekl.

Cohiba byla na Kubě už před Columbem

Tajemství úspěchu je v listech z horní části tabákovníku, které produkují jen některé rostliny. To z nich dělá vzácnost.

Behike se bude prodávat ve třech velikostech a Hunters & Frankau je bude prodávat za 25, 33 a 39 liber. V korunách se tak budou ceny pohybovat zhruba od 700 do 1100 korun za kus.

Koupí Cohiby podpoříte režim, který vězní své odpůrce. Podívejte se

Kuřáci ve Spojených státech si ale nejspíš budou muset připlatit. Kvůli embargu na kubánské zboží se totiž Cohiby do USA oficiálně dovážet nesmějí. To spolu s poptávkou převyšující nabídku povede k růstu cen.

Cohiba je staré slovo indiánského kmene Taino a označuje svazek tabákových listů. Jako první z Evropanů viděl původní obyvatele Kuby kouřit tyto předchůdce doutníků Kryštof Kolumbus. Novodobé Cohiby dostávali nejdřív jen diplomatické návštěvy, od roku 1982 jsou ale na prodej v limitovaných sériích.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy