Krize dohnala k sebevraždě 10 000 lidí. Stát selhal

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2014 14:05
Vlády evropských a severoamerických zemí se v době krize nedokázaly postarat o své nejslabší. Ti si ve stále větší míře sahají na život. Výjimkou je jen Rakousko, Švédsko a Finsko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Londýn - Kvůli doznívající hospodářské krizi si jen v Evropě a severní Americe sáhlo na život 10 tisíc lidí.

Přesněji: jde o počet lidí, kteří by - nebýt recese - o dobrovolném odchodu ze života zřejmě neuvažovali.

Studie, jež monitorovala duševní zdraví ve 24 zemích Evropské unie, Spojených státech a Kanadě, navíc odhalila smutnou skutečnost, že mnoha sebevraždám bylo možné předejít.

Stačilo, aby měly některé země lepší psychologickou a psychiatrickou péči. Ukázalo se totiž, že někde se počet sebevražd nezvýšil, přestože krize tamní hospodářství zasáhla v plné míře.

Jmenovitě jde o Rakousko, Švédsko a Finsko.

Naopak ve Spojených státech hovoří autoři studie přímo o "raketovém" růstu počtu sebevražd. Nutno podotknout, že rozdíly nemusí souviset jen s kvalitou péče o duševní zdraví, ale také s rozsahem sociálního zabezpečení.  

Ti, o něž se v tíživé situaci postará stát - nebo kde stát zabrání tomu, aby se do ní vůbec dostali - totiž péči psychiatra vůbec potřebovat nebudou.

Stát musí podat pomocnou ruku

"Je vidět, že na přístupu státu záleží. Jednou z věcí, kterou se (Rakousko, Švédsko a Finsko) vymykají, je fakt, že investují do projektů, které lidem pomáhají získat zpět ztracenou práci. Jde především o rekvalifikační kurzy, poradenství a dotování nejhůře postižených odvětví," řekl BBC jeden z autorů studie Aaron Reeves.

Je úkolem vlády postarat se o podporu a ochranu nejzranitelnějších vrstev společnosti.

"V době krize je vždy třeba činit těžká rozhodnutí, ale podle mého názoru je úkolem vlády postarat se o podporu a ochranu nejzranitelnějších vrstev společnosti. Právě ty totiž ekonomická krize tíží nejvíc," dodal.

Tým badatelů z Oxfordské univerzity a Londýnské školy hygieny a tropické medicíny v závěrech publikovaných v odborném magazínu British Journal of Psychiatry dále konstatoval, že až do roku 2007 počet sebevražd na starém kontinentu klesal, v roce 2009 už byl ale zjištěn 6,5procetní nárůst. A stejnou měrou jejich počet rostl i v roce 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy