reklama
 
 

Kriminalizace homosexuality nahrává šíření viru HIV

6. 8. 2008 14:40
Na konferenci o AIDS v Mexiku zveřejnili novou studii

Mexico City - Muži, kteří mají pohlavní styk s mužem, mají devatenáctinásobně vyšší pravděpodobnost, že se nakazí virem HIV, než zbývající část populace.

Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila Americká nadace pro výzkum AIDS (AMFAR) na celosvětové konferenci o AIDS, jež od začátku týdne probíhá v Mexico City.

Ze studie rovněž vyplynulo, že vlády a nejrůznější organizace počet homosexuálních mužů nakažených virem HIV nedostatečně evidují.

Výzkumníci též odhalili, že nejvíce se virus HIV mezi homosexuály šíří v zemích, které homosexualitu kriminalizují.

Čtěte také: Politický atentát zvaný sodomie ožil. Po deseti letech

Podle studie trestá homosexuální pohlavní styk 86 států světa. V sedmi zemích za ni hrozí trest smrti.

Toto stigma a diskriminace často brání mužům v přístupu i k těm nejzákladnějším službám a péči při nákaze HIV, uvedli výzkumníci.

Doporučení: Provádějte obřízku

Na 17. celosvětovou konferenci o AIDS se do Mexika sjelo 22 tisíc vědců, lékařů, zástupců nevládních organizací a pacientů. Diskutují o možnostech zastavení šíření viru HIV, vyšší dostupnosti léků a výzkumu dalších medikamentů.

Při této příležitosti byla také publikována řada dalších nových studií a apelů. Vědci například uvedli, že vlády a zdravotnické organizace by měly zejména v afrických zemích podporovat vykonávání mužské obřízky.

Podle jednoho z výzkumů může mít obřízka až sedmdesátiprocentní účinnost v ochraně mužů před virem HIV.

Na konferenci také zaznělo varování, že nynější celosvětový růst cen potravin by mohl vést k dalšímu šíření viru HIV. Chudoba může totiž některé ženy vést k tomu, aby začaly s prostitucí. Za takto získané peníze pak nakoupí základní potraviny pro rodinu.

OSN: Boj s AIDS přináší uspěchy

Ve světě je nyní podle posledních údajů nakaženo virem HIV asi 33 milionů lidí. Dva miliony pacientů každým rokem zemřou.

Největším problémem je AIDS v jihoafrických zemích, kde žije více než 20 milionů nakažených.

V Česku je výskyt viru HIV poměrně nízký. Diagnostikováno bylo zatím přes 1100 nositelů HIV. Stoupá však počet nově nakažených - loni lékaři odhalili virus ve 122 případech.

Podle posledních zpráv OSN však dlouholetý boj s AIDS přináší své první úspěchy: méně lidí než dříve je za rok nově infikováno a umírá a zároveň se větší počet pacientů dostává k lékům, které prodlužují a zkvalitňují život.

Čtěte podrobnosti:

Boj světa s AIDS je úspěšný, říká OSN. Mrtvých ubývá

autor: mih, Reuters | 6. 8. 2008 14:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama