reklama
 
 

Krádež nápisu z Osvětimi měla financovat atentát

30. 12. 2009 22:45
Uvedla to švédská média s odvoláním na náznaky tajné služby

Varšava/Stockholm - Objednatel krádeže nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi, žijící ve Švédsku, prý chtěl výnosem z prodeje nápisu údajně financovat atentát na švédský parlament a sídlo premiéra ve Stockholmu. Uvedla to ve středu švédská média s odvoláním na náznaky tajné služby.

Polský ministr spravedlnosti Krzysztof Kwiatkowski podle polských médií požádal svou švédskou kolegyni Beatrici Askovou o zatčení tohoto objednatele krádeže, jehož totožnost je polským vyšetřovatelům známa.

Podle švédského deníku Aftonbladet chtěl objednavatel krádeže nápisu jeho dalším prodejem financovat bombové útoky proti švédskému parlamentu a proti sídlu švédského premiéra Frederika Reinfeldta. Švédská tajná služba Saepo nedávno oznámila, že zahájila vyšetřování spiknutí krajní pravice, jehož součástí měl být útok na důležité státní budovy.

Polský deník Gazeta Wyborcza informoval již před Vánocemi, že podle prvních výsledků vyšetřování si krádež nápisu za 10 až 30 tisíc eur (263 až 790 tisíc korun) objednal jistý Švéd. Polská policie to odmítla komentovat, ale naznačila, že za akcí zřejmě stál někdo ze zahraničí.

Nápis zmizel z brány bývalého koncentračního tábora 18. prosince nad ránem. Policie ho nalezla v neděli v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v obci Czernikowo nedaleko Toruně. Byl schován v lese poblíž domu jednoho ze zadržených pod hromadou větví a sněhu.

Policie zadržela pět osob, tři se k činu přiznaly. Nápis má být opraven a opět instalován nad vchodem do bývalého tábora, nyní památníku.

V koncentračním táboře v Osvětimi, který zřídili němečtí nacisté, zahynulo za druhé světové války podle historiků 1,1 milionu Židů, 140 tisíc politických vězňů z Polska, 20 tisíc Romů, 10 tisíc válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností.

autor: ČTK | 30. 12. 2009 22:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama