Kožený: 431 milionů není harvardských fondů, ale matky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 9. 2012 10:15
Kontroverzní finančník tvrdí, že peníze z prodeje luxusní chaty v USA jsou jeho rodiny
Viktor Kožený.
Viktor Kožený. | Foto: ČTK

New York - Kontroverzní finančník českého původu Viktor Kožený podle obhajoby nemá nic společného s 22 miliony dolarů (asi 431 milionů korun) z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu v USA.

Podle informací, které soudu předložili obhájci bývalého majitele chaty, patří prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company Koženého matce Jitce Chvatíkové.

Téměř půl miliardy korun se přitom u newyorského soudu domáhá Harvardský průmyslový holding (HPH) a ten říká, že je takové tvrzení podvodné.

Chata byla vždy Koženého matky, tvrdí obhajoba

Obhajoba nicméně uvádí, že chata i prostředky z jejího prodeje byly vždy výhradně jejím majetkem. Koženého matka si ji prý koupila v roce 1997 za 19,75 milionu dolarů.

V roce 2005 pak nemovitost našla nového kupce za 22 milionů dolarů, jež pak nechala zadržet americká justice kvůli podezření, že se finančník dopustil podvodu a korupce při pokusu o privatizaci ropy v Ázerbájdžánu.

Američané letos na konci března definitivně neuspěli se žádostí o vydání Koženého z Baham. Mimo jiné to znamenalo, že by tamní soud musel uvolnit zadržené peníze.

Spojené státy proto informovaly české úřady, že mohou na peníze vznést nárok. Prostředků se pak začal domáhat likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál zastupující poškozené akcionáře Koženého privatizačních fondů.

Newyorský soud pak vydal počátkem června dočasný příkaz, který znemožňuje s penězi disponovat. Soudní jednání v případu by se mělo uskutečnit koncem září.

Obhájci Koženého matky po soudu podle předložených dokumentů nyní požadují, aby HPH složil 1,25 milionu dolarů jako náhradu nákladů a škod, které by společnosti Landlocked Shipping mohly vyvstat, pokud holding ve sporu neuspěje.

 

Právě se děje

Další zprávy