Kontroverzní thajský premiér se vrátí do země

gaz, Reuters
25. 12. 2007 14:40
Dovolí to armáda, která ho sesadila?
Thaksin Shinawatra během tiskové konference v Hong Kongu.
Thaksin Shinawatra během tiskové konference v Hong Kongu. | Foto: Reuters

Bangkok - Bývalý thajský premiér Thaksín Šinawatra uvažuje o návratu do vlasti. Podle agentury Reuters plánuje návrat mezi únorem a dubnem příštího roku.

"V této době už předpokládáme existenci nové vlády a návrat země na cestu demokracie," řekl Šinawatra novinářům na tiskové konferenci v Hong Kongu.

Bývalý thajský premiér byl od moci odstaven vojenským převratem 19. září minulého roku a nyní žije v Anglii. V zemi čelí obviněním z korupce.

Šinawatrovo současné prohlášení je reakcí na nedělní první demokratické volby po převratu. V nich získala prošinawatrovská Strany lidové moci (PPP) téměř 50 procent hlasů.

My jsme všichni Thaksin. Příznivci svrženého expremiéra Thaksina Shinawatry na předvolebním mítinku v Bangkoku.
My jsme všichni Thaksin. Příznivci svrženého expremiéra Thaksina Shinawatry na předvolebním mítinku v Bangkoku. | Foto: Reuters

Politikem nebudu, budu jim však radit

Expremiér však zdůraznil, že se nehodlá vrátit do politiky.

"Nezaujmu žádný politický úřad," prozradil. "S politikou končím."

Komentátoři však pochybují o tom, že by jeden z nejbohatších Thajců na svou politickou kariéru definitivně rezignoval.

Jeho strana Thajci milují Thajsko (TRT) byla letos v květnu rozpuštěna a soudy zakázaly politickou činnost na pět let i Šinawatrovi. Mnoho z bývalých členů TRT ale přešlo právě do PPP.

Předseda PPP: jsem Thaksínovým zástupcem

Předseda PPP Samak Sundaravej už dříve prohlásil, že je pouze Šinawatrovým zástupcem a sám expremiér je ochoten Sundaravejovi v jeho politické činnosti radit. Své nápady dokonce hodlá poskytovat "bez nároku na odměnu".

Otázkou je, jak na záměr expremiéra zareaguje armáda, která jej upřímně nenávidí.

Vojenští předáci ve svých prohlášeních zatím mluví o respektování výsledků voleb. Ty pro ně však dopadly velmi nepříznivě.

Analytici upozorňují, že se armáda může snažit mocenské váhy v zemi posunout méně demokratickými způsoby.

Co na to armáda?

Jedním z nich může být snaha diskvalifikovat kandidáty PPP. U třech z nich k tomu - údajně kvůli volebnímu podvodu - již také došlo. Armáda je také s to tlačit na menší strany, aby nevstupovaly s PPP do koalice.

Thajské muslimky zkoumají výsledky voleb v provincii Yala.
Thajské muslimky zkoumají výsledky voleb v provincii Yala. | Foto: Reuters

"Bylo by to doopravdy velmi překvapující, kdyby generálové a jejich spojenci uznali vítězství PPP bez jakéhokoli boje," napsal v deníku Bangkok Post analytik Thitinan Pongsudhirak.
 
Podle současných výsledků získala PPP, kterou volil zejména venkov, ve 480 členném parlamentu 233 křesel. Druhá se 165 křesly skončila pro-armádní Demokratická strana.

Definitivní výsledky oznámí volební komise 3. ledna.

 

Právě se děje

Další zprávy