Kolumbie chce vrátit na Kubu přes 1200 uprchlíků. Pošlete nás na smrt, vzkazují Kubánci

ČTK ČTK
4. 8. 2016 6:40
Mezi uprchlíky jsou i stovky dětí a těhotné ženy. Kolumbijské úřady uprchlíkům i tak vzkázaly, že je kvůli velmi špatné situaci v přeplněné čtvrti města Turbo budou muset odvézt násilím, pokud nepůjdou sami.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Bogotá - Kolumbijské úřady chtějí vrátit na Kubu přes 1200 uprchlíků, kteří již několik měsíců plní čtvrť města Turbo v severní části země. Imigrantům toužícím dostat se do Spojených států úřady vzkázaly, že buď odejdou sami, nebo budou nuceně převezeni. Je mezi nimi i na 300 dětí a některé těhotné ženy, informovala kolumbijská média.

"Máme mezi sebou spoustu dětí, některé jsou ještě kojenci, a taky těhotné ženy. Nemůžeme odejít do džungle. To by bylo jako poslat nás na smrt," řekl podle listu El Tiempo jeden z mluvčích skupiny Kubánců Odeiky Hernández po vyjednávání s místními úřady departemetnu Antioquia.

Ty pohrozily, že kvůli velmi špatné situaci v přeplněné čtvrti budou muset Kubánce odvézt násilím, pokud nepůjdou sami.

Kubánci začali masově utíkat ze své země loni v obavě, že kvůli zlepšení vztahů mezi Havanou a Washingtonem už k nim Spojené státy nebudou přistupovat jako k politickým exulantům. USA dosud uplatňují vůči Kubáncům pravidlo "suché nohy". To znamená, že kdo z Kuby dorazí na americkou pevninu, je přijat, kdo je zadržen na moři, je vrácen. Proto volí Kubánci cestu přes Ekvádor, Kolumbii a poté Střední Ameriku.

Jejich postup po zemi však zastavila Nikaragua jako spojenec kubánské vlády. Tisíce z nich proto uvízly v Kostarice či Kolumbii.

Skupina z města Turbo vyzvala kolumbijskou vládu, aby zajistila jejich letecký transport do Mexika, odkud se zvládnou dostat do vysněné Ameriky. Podobně to již letos učinila Kostarika. Kolumbijské úřady však zatím na tuto variantu nechtějí přistoupit a hodlají migranty vyhostit zpět domů či do Ekvádoru.

Fotograf Jan Šibík už 13 let dokumentuje svými fotkami život na Kubě. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

Další zprávy