KLDR odmítla vakcínu AstraZeneca. Bojí se vedlejších účinků, chce raději Sputnik

ČTK ČTK
9. 7. 2021 16:10
Severní Korea odmítla zásilku vakcín od společnosti AstraZeneca, kterou měla dostat v rámci programu COVAX určeného chudým státům. Podle jihokorejských zdrojů je důvodem obava z vedlejších účinků tohoto preparátu.
Severokorejci nosí z obav z koronaviru na ulicích roušky.
Severokorejci nosí z obav z koronaviru na ulicích roušky. | Foto: Kyodo/via REUTERS

KLDR měla z programu COVAX dostat dva miliony očkovacích dávek od AstraZeneky. První měly dorazit už koncem května, ale dodávka byla kvůli pokračujícím vyjednáváním odložena.

KLDR k epidemické situaci nevydává žádné statistiky. Tvrdí, že žádné případy covidu-19 nemá, což ale zpochybňují Spojené státy i Jižní Korea, upozorňuje agentura Reuters. Pchjongjang navzdory svému tvrzení o nepřítomnosti nákazy zavedl přísná epidemická opatření, uzavřel hranici a omezil i cestování v rámci severokorejského území.

Jihokorejský ústav pro strategii národní bezpečnosti oznámil, že KLDR nyní zvažuje možnost získat jiné vakcíny. Země zavrhla i ty vyráběné v Číně s tím, že zřejmě nejsou dostatečně účinné. Má ale zájem o ruské vakcíny a doufá, že je od Ruska dostane zdarma, uvádí jihokorejské pracoviště. "Kloní se k ruské vakcíně, i když zatím nic nebylo dohodnuto," sdělil I Sang-kun z jihokorejského ústavu. Zástupce COVAX řekl, že program stále s KLDR spolupracuje.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu řekl, že Moskva Pchjongjangu nabídla vakcíny při několika příležitostech.

Severní Korea podle I Sang-kuna přestala mít o AstraZeneku zájem, když se objevily informace, že látka může vyvolat vedlejší účinky v podobě krevních sraženin. Podle Jižní Koreje umožňuje Pchjongjang svých diplomatům očkování v cizině, ale neusiluje o získání vakcín pro domácí použití.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy