Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska prozatím nevyhlásí kontroverzní referendum o ochraně tradiční rodiny a o zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví.
Oznámil, že navrhované otázky nechá prozkoumat ústavní soud. Někteří politici a ústavní právníci už dříve tvrdili, že plebiscit by mohl být v rozporu s ústavou.
Petici za vypsání referenda s více než čtyřmi sty tisíci podpisy křesťanští aktivisté odevzdali prezidentské kanceláři minulý týden.
Návrh počítá se čtyřmi otázkami - kromě zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví by se Slováci v referendu měli vyjádřit k tomu, zda se manželstvím bude moci nazývat jen svazek muže a ženy a zda jen manželství bude na rozdíl od jiného soužití dvou osob přiznána zvláštní ochrana.
Rovněž by rozhodovali o tom, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.
O základních právech hlasovat nelze, namítají odpůrci
Ústavní soud má šedesát dnů na to, aby posoudil soulad otázek navrhovaného lidového hlasování s ústavou. Kritici petiční akce tvrdí, že plebiscit by zasáhl do základních práv a svobod, o kterých v referendu rozhodovat nelze.
"Pokud by neexistovaly oprávněné pochybnosti o tom, že otázky se týkají základních práv a svobod, referendum vyhlásím," řekl Kiska.
Pro platnost celostátního hlasování se na Slovensku vyžaduje účast nadpoloviční většiny občanů. Právě na této podmínce ztroskotalo až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu země do EU, všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska.
Naposledy bylo z důvodu nízké účasti neplatné v roce 2010 referendum o snížení počtu poslanců, zrušení koncesionářských poplatků a o dalších otázkách.
Slovensko na rozdíl od jiných zemí dosud nezavedlo možnost registrovaných partnerství osob stejného pohlaví. Letos v červnu parlament naopak díky hlasům vládních sociálních demokratů a části opozičních poslanců doplnil do ústavy ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.