Kim vydal rozkaz, rakety jsou v pohotovosti

Severokorejský vůdce reaguje na přelet neviditelných bombardérů USA nad Jižní Koreou
Kim Čong-un
Kim Čong-un | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un reaguje na přelet dvou amerických "neviditelných" bombardérů nad Jižní Koreou. Svým raketovým vojskům nařídil bojovou pohotovost. Míří na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří.

Hrozby ve stejném duchu znějí z Pchjongjangu už od počátku měsíce. I když je výzbroj KLDR zřejmě zastaralá, Američané tvrdí, že berou severokorejské hrozby vážně.

Tisíce Severokorejců se v pátek sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, aby podpořily Kim Čong-una, který je volá do zbraně proti Spojeným státům. Se skandováním "Smrt americkým imperialistům" a "Smeťte americké agresory" pochodovali vojáci a studenti 90 minut po Kim Ir-senově náměstí v centru Pchjongjangu.

"Nastal čas zúčtování"

Státní sdělovací prostředky už časně ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání. Rozkazy o uvedení raket do pohotovosti podepsal po půlnoční schůzce s nejvyššími veliteli.

Americký "neviditelný" bombardér B-2 Spirit přelétá nad Jižní Koreou.
Americký "neviditelný" bombardér B-2 Spirit přelétá nad Jižní Koreou. | Foto: Reuters

Vůdce podle státní tiskové agentury KCNA usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".

Podle agentury Reuters byla zpráva o Kimově odpovědi na let amerických bombardérů nezvykle rychlá. KLDR disponuje zastaralými raketami ze sovětské éry, které jsou s to zasáhnout Jižní Koreu.

Severokorejské rakety delšího doletu jsou naopak považovány za neprověřené. Teoreticky by však mohly zasáhnout americké základny v Japonsku či na ostrově Guam.

Spojené státy podle ministra obrany Chucka Hagela berou bojechtivá prohlášení mladého severokorejského vůdce vážně a jsou odhodlány čelit "jakékoliv eventualitě".

B-2 nad Jižní Koreou

Americké letectvo ve čtvrtek vyslalo k cvičnému přeletu nad Jižní Koreou dva své bombardéry B-2, které jsou vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary.

Podle Spojených států šlo o odstrašující misi v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově. K němu přispěl únorový severokorejský jaderný test a hrozby útoků na Jižní Koreu a USA ze strany Pchjongjangu.

Bombardéry byly nasazeny v rámci americko-jihokorejského společného vojenského cvičení Foal Eagle, které začalo 1. března a skončí 30. dubna. Manévry vyvolaly rozhořčení Severní Koreje, stejně jako nedávné zpřísnění sankcí v Radě bezpečnosti OSN, které je reakcí na třetí jadernou zkoušku KLDR.

Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA.

Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku mezi armádami obou Korejí, jakož i americkou armádou. Podle stanice BBC tak stoupá riziko, že dojde k mylnému vyhodnocení kroků druhé strany a k chybné reakci.

 

Právě se děje

Další zprávy